Silk Way Rally 2013: Małysz zapłacił frycowe?

Zażarta walka o podium i wielki pech na 5. etapie. Adam Małysz zdachował  Toyotę Hilux.

Adam Małysz

Wszystko wskazywało na to, że Adam Małysz i Rafał Marton mają szansę na podium w Silk Way Rally. Jednak po wspaniałej jeździe i utrzymywaniu 3. pozycji w Rajdzie Jedwabnego Szlaku załoga przekreśliła swoje szanse na dalszą walkę.

Dobrą passę w "rosyjskim Dakarze" przerwał wypadek na 5. etapie zawodów. W połowie odcinka Elista - Astrachań Małysz wpadł w dziurę i zaliczył dachowanie. Toyota HiLux została poważnie uszkodzona. Na szczęście załodze nic się nie stało.

Adam Małysz

W roadbooku była informacja, że dziury zaczynają się dopiero za 200 metrów, a w rzeczywistości pojawiły się znacznie wcześniej. Najpierw podbiło tył, uderzyliśmy przodem, a tam była kolejna dziura i w ten sposób upadliśmy na dach. Nam na szczęście nic się nie stało, mieliśmy tylko dużą nadzieję, że postawimy auto na kołach i będziemy mogli kontynuować ściganie. Pomogli nam lokalni kibice, z którymi wspólnie postawiliśmy rajdówkę na kołach. Chcieliśmy jechać dalej, jednak uszkodzenia okazały się zbyt duże, abyśmy mogli rywalizować w bezpieczny sposób. Dla nas skończył się Silk Way i marzenia o wysokiej pozycji. Jesteśmy zawiedzeni, ale tak się już zdarza. Czasem ktoś musi zapłacić frycowe za trudne warunki. Tym razem padło na nas. Mieliśmy po prostu pecha. Taki już jest ten sport.

Pechowy dla Małysza etap wygrał Jean-Louis Schlesser. Francuz mimo błądzenia w końcówce odcinka na mecie zameldował się z przewagą prawie 12 minut nad drugim w stawce, Rosjaninem, Jewgieniewem Firsowem.

Tym samym  Jean-Louis Schlesser w buggy prowadzi w klasyfikacji generalnej zawodów. Ma już 25 minut przewagi nad Władimirem Wasiliewem i ponad godzinę (+1:17.30,26) nad Jewgienijem Firsowem.

W czołówce grupy samochodowej nieźle radzą sobie również Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, którzy łącząc siły, jadą Toyotą Hilux. Para czołowych polskich motocyklistów na 5. etapie wywalczyła 5. miejsce i taką samą pozycję zajmuje w generalce Silk Way Rally.

W stawce ciężarówek na etapie  Elista - Astrachań  Robin Szustkowski/Jarosław Kazberuk/Filip Škrobánek mieli sporo problemów technicznych z Tatrą 815. Udało im się dojechać na 18. miejscu, a w klasyfikacji generalnej zajmują 11. pozycję.

Meta Silk Way Rally 2013 w sobotę. Dzisiejszy, piątkowy etap to piaszczysta pętla wokół Astrachania. Oes liczy 412 km.

Tekst: Iwona Petryla
Zdjęcia: Orlen Team
amis

Zobacz również:
REKLAMA