Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda Afriq to rajdowa wersja Skody Kamiq

Skoda Afriq – tak nazywać się będzie rajdowa wersja miejskiego SUV-a Skody Kamiq. Od razu warto dodać, że to nie model seryjny, a powstający w jednym egzemplarzu pojazd koncepcyjny.

Skoda Afriq fot. materiały prasowe
Skoda Afriq

Ten wyjątkowy samochód, jakim bez wątpienia jest Skoda Afriq, przygotowywany jest obecnie przez studentów Akademii Skody we współpracy z działem Skoda Motorsport. Nazwa nowego projektu nawiązuje do legendarnego Rajdu Dakar, który przez wiele lat prowadził przez bezdroża kontynentu afrykańskiego. Afriq to także trafny wybór z innego powodu: od początku tego roku Skoda Auto odpowiada za działalność Grupy Volkswagen w Afryce Północnej.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Skoda Kamiq jako Afriq

Po raz pierwszy w historii prac studentów Skody, jako podstawa samochodu koncepcyjnego służy Skoda Kamiq. Rajdowa wersja tego pojazdu będzie, zgodnie z założeniem, nawiązywać wizualnie do samochodów, które startują w legendarnym Rajdzie Dakar. Od pierwszego pociągnięcia ołówkiem uczestnicy projektu samodzielnie opracowują unikatowy pojazd.

Skoda Afriqfot. materiały prasowe
Skoda Afriq

Model Afriq ma długość 4362 mm i imponującą szerokość 1790 mm, a rozstaw osi pojazdu wynosi 2649 mm. Studenci wdrażają przy tym wiele nowych, niezwykłych pomysłów przy wsparciu ekspertów z Akademii Skoda – inżynierów i doświadczonych pracowników z obszarów rozwoju technicznego, projektowania i produkcji. Po raz pierwszy współpracują także z działem Skoda Motorsport.

– Wspaniale jest widzieć, ile entuzjazmu i kreatywności wnoszą do tego projektu nasi studenci. We współpracy ze specjalistami, którzy są oddani do dyspozycji naszym uczniom i pilnie z nimi pracują nad szczegółami, uczestnicy projektu co roku wpadają na pomysły, które zaskakują nawet samych ekspertów. Dzięki tej współpracy zawsze udaje się nadać wymarzonemu samochodowi wyjątkowy charakter – mówi Zdeněk Stanke, lider zespołu z Akademii Skoda.

Zobacz wcześniejsze prototypy Skody, w tym roadstera czy pick-upa

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2021

Napęd elektryczny podbija nie tylko świat samochodów drogowych, ale i wyczynowych. Skoda we współpracy z marką Kreisel Electric opracowała właśnie koncepcyjne auto rajdowe z takim rodzajem napędu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2021

Największy SUV w gamie modeli Skody został właśnie odświeżony - dotyczy to każdej z szerokiej palety wersji tego modelu. Sprawdźmy co zmieniło się w tym modelu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2021

Czeski samochód miejski od lat jest jednym z najpopularniejszych samochodów na polskim rynku, jednak tym razem, do cenionych od lat praktycznych cech, dodano coś jeszcze – sporo designerskich smaczków. czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda w Rajdzie Dakar

Skoda Kodiaq na Rajdzie Dakarfot. materiały prasowe
Skoda Kodiaq na Rajdzie Dakar

W 2018 r., podczas 40. pustynnego rajdu, model Kodiaq stał się pierwszym samochodem marki Skoda, który wziął udział w tym najbardziej wymagającym rajdzie na świecie. Kompaktowy SUV był wykorzystywany w Ameryce Południowej jako pojazd pomocniczy dla czeskiego zespołu Barth Racing. Produkowany seryjnie model bez problemu poradził sobie z prawie 10 000-kilometrową trasą, wiodącą przez Peru, Boliwię i Argentynę, mimo że niejednokrotnie droga wiodła na wysokości ponad 4500 metrów.

Skoda 130 LR na Rajdzie Dakarfot. materiały prasowe
Skoda 130 LR na Rajdzie Dakar

Doświadczenie w ekstremalnych warunkach ma także Skoda 130 LR, samochód rajdowy z lat 80. W 2021 r. wzięła ona udział w Rajdzie Dakar w kategorii Classic – dojechała do mety po pokonaniu ponad 7600 kilometrów trasy wiodącej przez Arabię Saudyjską, świętując zwycięstwo na jednym z etapów i kilka trzecich miejsc.

Skoda w Afryce Północnej

Nazwa ósmego samochodu studenckiego Skoda nie jest przypadkowa także z innego powodu. Ma ona podkreślać odpowiedzialność Skoda Auto za region Afryki Północnej. Po Indiach i Rosji, marka jest odpowiedzialna za całą działalność Grupy Volkswagen w Egipcie, Tunezji, Maroku i Algierii.

Od 1 stycznia 2021 r., pod kierownictwem Arwy Oeljeklaus, firma rozwija się na rosnących, nowych rynkach w tym regionie. Projekt jest jednym z trzech priorytetów nowej strategii korporacyjnej Next Level – Skoda Strategy 2030. Jedna z części strategii zakłada, że Skoda Auto do 2030 r. stanie się wiodącym europejskim producentem samochodów w Indiach, Rosji i Afryce Północnej.

– Nazywając nowy samochód studencki Skoda Afriq i pamiętając o afrykańskich korzeniach Rajdu Dakar, uczestnicy projektu zwracają uwagę na niedawno przejętą odpowiedzialność Grupy Skoda Auto za region Afryki Północnej. Podobnie jak w Indiach i Rosji, chcemy wykorzystać naszą fachową wiedzę w regionach Afryki o dynamicznym wzroście. Planujemy efektywnie wykorzystać istniejące synergie w Grupie – wyjaśnia Arwa Oeljeklaus, szef Skoda Auto na Afrykę Północną.

zobacz galerię

REKLAMA