REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda Auto DigiLAB: laboratorium cyfrowe Skody

Digitalizacja i rozwój usług w zakresie mobilności cyfrowej są jednym z priorytetów dla marki Skoda. Jaką rolę pełni w tym Skoda Auto DigiLAB?

Skoda DigiLAB Materiały prasowe
Skoda DigiLAB

Skoda to producent, który ściśle współpracuje w tym zakresie z wieloma start-upami i zespołami badawczymi z rynku izraelskiego. W 2018 roku stworzono w tym celu spółkę Skoda Auto DigiLab Israel Ltd., działającą na podstawie porozumienia pomiędzy Skoda Auto DigiLab i izraelskim importerem marki, Champion Motors.

Spółka przez ten czas rozwinęła wiele usług z obszaru mobilności cyfrowej, a także technologii informatycznych, w tym innowacyjnych rozwiązań sprzętowych i programowych. Co więcej, podczas Smart Mobility Summit w Tel Awiwie, ogłosiła kolejne ambitne plany.

– Digitalizacja i rozwój usług w zakresie mobilności cyfrowej są priorytetem dla strategii marki Skoda. Stąd nasza cyfrowa transformacja nie zwalnia tempa – wkrótce na drogach pojawią się pierwsze wdrożone pomysły, które opracowaliśmy we współpracy z izraelskimi startupami technicznymi – mówi Bernhard Maier, dyrektor generalny Skoda Auto.

Od inteligentnego parkowania po cyfrowe bezpieczeństwo

Mieszkańcy Pragi mogą już korzystać z Citymove by Skoda Auto DigiLab, która znajdzie wszystkie możliwe środki transportu dla najbardziej efektywnych dojazdów z punktu A do punktu B. Aplikacja korzysta z unikalnego oprogramowania Anagog AI, które umożliwia kierowcom m.in. korzystanie z usług inteligentnego parkowania i płacenia za parking z poziomu samochodu.

Z sukcesami rozwija się również współpraca z XM Cyber w zakresie opracowania rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa cybernetycznego i ich wdrożenia w wewnętrznych procesach informatycznych Skody.

– Konsekwentnie wdrażamy pomysły startupów do naszej strategii na rzecz mobilności i cyfryzacji. Wspieramy je dzieląc się naszą fachową wiedzą i udostępniając laboratoria zapewniające idealne warunki do tworzenia ciekawych pomysłów i projektów – dodaje Andre Wehner, dyrektor ds. Cyfrowych marki Skoda.

Zobacz także: przełomowy model Volkswagena, o którym mało kto wiedział

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

Skąd wzięła się nazwa tego modelu? Ile wersji będzie oferowanych w sprzedaży? Czy Skoda naprawdę ma napęd na tylne koła? Odpowiedź na te i na inne pytania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

Za pomocą smartfona można dzisiaj monitorować samochód, a nawet zdalnie nim sterować – dzięki łączności LTE, GPS, Bluetooth i NFC. Z większości funkcji można korzystać z każdego miejsca na świecie, będąc daleko od samochodu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

Konstrukcję samochodu projektuje się tak, żeby ten sam model dało się wyposażyć w różne źródła napędu. Dzięki temu nawet popularne modele mogą być oferowane zarówno w wersji spalinowej, jak i hybrydowej czy elektrycznej. czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda DigiLAB Materiały prasowe
Skoda DigiLAB

Unikalna technologia ładowania

Również w Pradze rozpoczął się pilotażowy program, w ramach którego wspólnie z firmą Chakratec Skoda testuje unikalną technologię ładowania aut. Chakratec korzystając z technologii koła zamachowego opracował system magazynowania energii kinetycznej, który absorbuje obciążenia szczytowe w sieci i umożliwia eksploatację szybkich stacji ładowania, nawet w miejscach, gdzie nie ma wystarczającej ilości mocy dla tego typu instalacji i w normalnych warunkach nie byłoby możliwości ładowania samochodów elektrycznych.

Po podłączeniu samochodu elektrycznego do takiej ładowarki tzw. Kinetic Power Booster odda zmagazynowany prąd, podwajając moc ładowania, jaką sama sieć mogłaby zapewnić. Rozwiązanie takie mogłoby dobrze sprawdzić się np. w salonach samochodowych czy centrach handlowych.

Czujniki, które wykryją źle zapięte pasy

Skoda Auto DigiLab Israel Ltd. obecnie współpracuje z kilkoma innymi szczególnie innowacyjnymi firmami technologicznymi. Siedem z nich znajduje się już w fazie rozwoju konkretnego projektu, a jedna ma zamiar wprowadzić swoje produkty na rynek.

Guardian Optical Technologies opracowuje czujniki oparte na technologii mikrofalowej. Wykrywają one nawet najmniejsze drgania i ruchy w samochodzie i przetwarzają te dane w czasie rzeczywistym. Dzięki temu system może na przykład rozpoznać, czy fotelik nie został prawidłowo zabezpieczony lub czy pas bezpieczeństwa nie został prawidłowo zapięty.

Jednocześnie Skoda Auto DigiLab Israel Ltd. pracuje nad pozyskaniem kolejnych partnerów do współpracy. Wśród nich są: Silentium, który pracuje nad aktywnym systemem kontroli hałasu w kabinach pojazdów, aby podnieść komfort podróżowania oraz Neteera, która opracowuje innowacyjny układ scalony umieszczony w oparciu fotela kierowcy. System monitoruje oddech i ciśnienie krwi, a wyniki ocenią zmęczenie kierowcy i przed potencjalnie niebezpiecznym poziomem zaalarmują o konieczności zrobienia przerwy w podróży.

Z kolei ContinUse Biometrics pracuje nad czujnikiem optycznym, który śledzi różne wskaźniki fizjologiczne, umożliwiające systemowi identyfikację zmian w m.in. w zakresie poczucia komfortu.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA