Skoda Element - uczniowe zbudowali elektryczne buggy

Oto kolejne dzieło uczniów uczęszczających do szkoły zawodowej przy fabryce Skody w Mlada Boleslav. Po trzech udanych projektach z ostatnich lat, czas na kolejny. Oto Skoda Element, czyli elektryczne buggy.

Skoda Element
Skoda Element
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Prace nad tym projektem rozpoczęły się jesienią 2016 roku od pierwszych szkiców. Dwudziestu dwóch uczniów w wieku 17 i 18 lat na własnej skórze przekonywało się, jak to jest być projektantem i konstruktorem samochodu. Młodzi ludzie z różnych specjalizacji pracowali nad samochodem nie tylko nad kartkami papieru i komputerami, ale i przy podnośnikach, spawarkach i skrawarkach.

REKLAMA

Jednym z najtrudniejszych momentów było stworzenie poszczególnych części karoserii, tym bardziej, że auto posiada obcięty dach oraz nietypowy wygląd boku nadwozia. Jednak umiejętności uczniów rosły z każdym kolejnym zadaniem. Nauczyli się pracować w zespole, nabyli kwalifikacje techniczne i organizacyjne, zarządzali projektem przy ściśle określonym budżecie.

Skoda Element bazuje na seryjnym modelu Citigo. Litera „E" w nazwie odnosi się do elektryczności, podczas gdy cała nazwa do elementarnego, podstawowego źródła napędu w motoryzacji przyszłości. Jak przystało na plażowe buggy, nie ma on drzwi, okien, a liczbę miejsc siedzących ograniczono do dwóch przednich. Pod maską pracuje silnik elektryczny o mocy 82 KM. Uczniowie całkowicie przeprojektowali także kabinę.

Na zbudowanie tego modelu, uczniowie poświęcili ponad półtora tysiąca roboczogodzin, co pokazuje ich zapał do pracy. Szkoła Zawodowa Skody zlokalizowana jest w Mlada Boleslav i w bieżącym roku obchodzi dziewięćdziesiątą rocznicę swojego istnienia. Obecnie jest częścią założonej w 2013 roku Skoda Academy, której misją jest nauczanie i działania badawczo-rozwojowe ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb czeskiej marki.

REKLAMA