Elektryczna rewolucja rozpędza się na dobre i nie ma lepszego na to dowodu niż fakt, że już nawet popularne marki zakasały rękawy i pracują nad swoimi elektrycznymi modelami – nie jest to już więc produkt oferowany przez garstkę producentów samochodów premium, ale właśnie przez marki produkujące auta masowo. Jedną z takich marek jest oczywiście Skoda. Czesi zaprezentowali właśnie swój pierwszy samochód od podstaw zaprojektowany jako auto elektryczne. Model ten powstał na nowoczesnej platformie MEB, którą zaprojektowano na potrzeby tylko i wyłącznie aut z silnikiem elektrycznym (lub silnikami).
Nie jest to co prawda pierwszy model marki napędzany siłą elektronów. Już przeszło rok temu czeska marka zaprezentowała Citigo-e iV, czyli elektryczną odmianę miejskiego modelu, który jednocześnie stał się pierwszą elektryczną Skodą, jaką można było kupić w salonie marki. Nie był to jednak samochód stworzony od podstaw jako elektryczny, a jedynie jedna z odmian silnikowych czeskiego malucha. Mimo to model ten okazał się hitem, a większość dostępnych egzemplarzy sprzedano na pniu.
Wróćmy jednak do Enyaqa. Wiadomo, że to pierwszy elektryczny SUV marki, a jednocześnie pierwszy taki pojazd koncernu VW bazujący na platformie MEB. Wiadomo, że będzie miał zasięg nawet ponad 500 kilometrów, a jego stylizacja bardzo mocno bazuje na efektownym prototypie Vision iV. Co jeszcze trzeba wiedzieć o Enyaqu? Oto 5 ciekawostek o najnowocześniejszej Skodzie.
1. Enyaq – co to w ogóle znaczy?

Kamiq, Karoq, Kodiaq oraz… Enyaq. Skoda zerwała ze swoim nazewnictwem, gdzie każdy SUV rozpoczynał się na literę „K”, a kończył na „q” i zaskoczyła nas nazwą Enyaq – czy za taką nazwą kryje się jakaś historia? Oczywiście. Po pierwsze „Enya” to irlandzkie żeńskie imię, które oznacza „źródło życia”. Po drugie, zagłębiając się w celtyckie korzenie tej nazwy, można wczytać, że słowo to oznacza „esencję” lub „ducha”. Tak nietypowa i wielopoziomowa nazwa ma właśnie odzwierciedlać złożony i niedający się zaszufladkować charakter elektrycznej Skody. Drugi człon nazwy, czyli oznaczenie iV, to skrót od „intelligent vehicle”, czyli inteligentnego pojazdu – oznaczenie iV trafia do każdego hybrydowego i elektrycznego samochodu Skody.
2. 50, 60, 80 iV – dostępne wersje

Skoro jesteśmy już przy nazewnictwie, warto wspomnieć, że Enyaq iV oferowany będzie w kilku odmianach, różniących się od siebie pojemnością akumulatorów oraz parametrami silnika. Bazę stanowią odmiany 50 iV, 60 iV i 80 iV (od ilości energii jaką mogą zmagazynować, odpowiednio, 55 kWh, 62 kWh i 82 kWh). Do tego dojdzie 80x iV, wyposażona w dwa silniki elektryczne oraz bazująca na niej, ale wzmocniona, odmiana RS iV – o mocy 306 KM. To sprawia, że Enyag stanie się najmocniejszą seryjnie produkowaną Skodą.
Podstawowe odmiany będą dysponowały napędem na tylne koła (!), bo właśnie przy tylnej osi umieszczono silnik elektryczny – drugi silnik, w wersjach czteronapędowych, znajduje się przy przedniej osi. Między nimi nie ma oczywiście połączenia wałem napędowym, a jedynie przewodami, co sprawia, że reakcje napędu na cztery koła są szybsze i bardziej precyzyjne. Pomiędzy osiami znajduje się płaski zestaw akumulatorów litowo-jonowych, upakowanych pod podłogą.
3. Ku pamięci Laurinowi i Klementowi

Skodę Enyaq iV zaprezentowano w 125. rocznicę powstania marki Skoda, co ma być nie tylko hołdem dla dotychczasowych osiągnięć marki, ale przede wszystkim zapowiedzią jej przyszłości. Co więcej – Enyaq iV będzie oferowany w wersji Founders Edition, która to jest właśnie hołdem dla założycieli marki – Vaclava Laurina i Vaclava Klementa. Odmiana ta będzie limitowana do 1895 egzemplarzy (to rok założenia firmy), ma wyróżniać wie stylizacją, specjalnymi oznaczeniami na karoserii i wnętrzu, a także najbogatszą konfiguracją wyposażenia.
4. Wnętrze w wielu smakach

Kokpit Skody Enyaq wygląda zaskakująco nowocześnie i „jakościowo” – są tutaj wszystkie elementy, które pozwalają zidentyfikować auto jako Skodę (nowoczesna kierownica, opadająca pod ekranem linia deski rozdzielczej itp.), są również nowoczesne elementy, godne auta elektrycznego (wyświetlacz przezierny, duży ekran systemu multimedialnego, przejrzyste cyfrowe wskaźniki), ale warte uwagi są również wyjątkowe wersję wykończenia wnętrza – różnią się one tapicerką, elementami dekoracyjnymi czy kolorystyką i mają nazewnictwo kojarzone z wykończeniem mieszkania, m.in. Loft, Studio czy Suite. W Skodzie będzie można więc poczuć się jak w domu.
5. Oczywiście – Simply Clever

Skoda słynie ze sprytnych rozwiązań zwiększających praktyczne cechy samochodu, więc w rewolucyjnym Enyaqu nie zabrakło takich właśnie elementów. W drzwiach zmieszczą się duże butelki z wodą, schowki są pojemne, na szybie znajdziemy klips na bileciki parkingowe, a pod klapką gniazda ładowania… nie znajdziemy już skrobaczki. Została ona przeniesiona i zamontowana w pokrywie bagażnika, ponieważ wcześniejsze miejsce umożliwiało jej kradzież (ponoć często do tego dochodziło). Najważniejszym elementem Simply Clever jest natomiast ładowarka indukcyjna – to prawdopodobnie pierwszy samochód na świecie, który ma ładowarkę z miejscem na dwa smartfony.
Komentarze