REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda Fabia – jakie zmiany po face liftingu?

Skoda Fabia jest na rynku od trzech lat i wcale nie wymagała modernizacji. Dlaczego więc zdecydowano się na face lifting najpopularniejszego nowego auta w Polsce?

Skoda Fabia po face liftingu materiały prasowe
Skoda Fabia

Nie odkryjemy niczego nowego pisząc, że segment samochodów miejskich jest w Europie ciągle jednym z najważniejszych (to ponad 20% rynku!) i mimo bumu na SUV-y i crossovery, które w szybkim tempie zawładnęły znaczną część rynku, kierowcy ciągle chętnie sięgają także po małe samochody. Zmienia się natomiast to, że nie każdy kupuje tego typu auta z oszczędności – kierowcy wybierają samochody małe, bo takie często są dla nich najwygodniejsze do poruszania się w mieście, wymagają więc od nich komfortu i wyposażenia jak z samochodów klas wyższych. Dlatego walka o dostarczenie klientom możliwie jak najlepszych samochodów trwa w najlepsze.

I to najpewniej jest także powód, dla którego Skoda zmodernizowała miejską Fabię, czyli najpopularniejszy samochód w Polsce – face lifting ma na celu ulepszenie produktu, aby ten ciągle stanowił dobrą alternatywę dla nowo pojawiających się aut w segmencie. Odświeżoną Skodę Fabię w szczegółach poznamy dopiero na salonie samochodowym w Genewie, gdzie samochód będzie miał swój światowy debiut, ale już teraz wiemy jakie najważniejsze nowości pojawią się w tym samochodzie. Zmiany, choć kosmetyczne, wprowadzają powiew świeżości.

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

Skąd wzięła się nazwa tego modelu? Ile wersji będzie oferowanych w sprzedaży? Czy Skoda naprawdę ma napęd na tylne koła? Odpowiedź na te i na inne pytania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

Za pomocą smartfona można dzisiaj monitorować samochód, a nawet zdalnie nim sterować – dzięki łączności LTE, GPS, Bluetooth i NFC. Z większości funkcji można korzystać z każdego miejsca na świecie, będąc daleko od samochodu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

Konstrukcję samochodu projektuje się tak, żeby ten sam model dało się wyposażyć w różne źródła napędu. Dzięki temu nawet popularne modele mogą być oferowane zarówno w wersji spalinowej, jak i hybrydowej czy elektrycznej. czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda Fabia po face liftingu
Skoda Fabia

Reflektory w technice LED

Są w samochodach takie elementy wyposażenia, które kierowcy po prostu chcą mieć w samochodzie, np. reflektory wykonane z diod LED, które nie tylko zapewniają lepsze oświetlenie drogi przed samochodem i zużywają mniej energii, ale przede wszystkim pierwszorzędnie wyglądają. Dlatego takie właśnie reflektory znalazły się jako wyposażenie opcjonalne w Skodzie Fabii po face liftingu. Co więcej wyposażono je w funkcję Auto Light Assist – to asystent oświetlenia, który automatycznie (korzystając z czujników zamontowanych z przodu samochodu) przełącza światła mijania na drogowe i odwrotnie.

REKLAMA

Skoda Fabia po face liftingu
Skoda Fabia

Wnętrze i nowe funkcje

Odświeżony wygląd wnętrza poznamy co prawda dopiero na salonie samochodowym w Genewie, ale już teraz wiadomo co nieco o wprowadzonych zmianach. Nowością będzie ekran dotykowy o średnicy 6,5 cala, który będzie dostępny teraz w każdym z systemów multimedialnych – w standardzie znajdą się także łącze Bluetooth, wejścia USB i na kartę SD. Wyższe odmiany otrzymają funkcję SmartLink+ pozwalającą łączyć smartfon z samochodem za pomocą MirrorLink, Apple CarPlay i Android Auto. Systemy multimedialne Skody Fabii po raz pierwszy – oczywiście wzorem większych modeli marki – otrzymają możliwość łączenia się z internetem i korzystania z funkcji Skoda Connect.

REKLAMA

Skoda Fabia po face liftingu
Skoda Fabia

Skoda Fabia – systemy bezpieczeństwa

Po modernizacji miejska Skoda otrzyma także nowe elektroniczne systemy wspomagające kierowcę. Na liście opcji będzie można znaleźć m.in. nowe systemy Blind Spot Detection i Rear Traffic Alert. Pierwszy z nich wykorzystując radary średniego zasięgu, umieszczone pod tylnym zderzakiem, monitoruje martwe pole samochodu, czyli miejsce niewidoczne w lusterkach wstecznych – wysyła sygnał ostrzegawczy, gdy kierowca będzie próbował zmienić pas mimo innego auta nadjeżdżającego z boku. Druga z funkcji, również wykorzystując radary, monitoruje przestrzeń za samochodem, tak aby zaalarmować kierowcę wyjeżdżającego tyłem z miejsca parkingowego o pojeździe zbliżającym się z boku.

REKLAMA

Skoda Fabia po face liftingu
Skoda Fabia

Rozwiązania Simply Clever

Jak przystało na Skodę nie mogło zabraknąć wyposażenia Simply Clever, czyli często tanich i prostych patentów na sprytną organizację wnętrza samochodu. Takie elementy jak skrobaczka schowana za pokrywą wlewu paliwa czy plastikowy klips przytrzymujący bilety parkingowe na przedniej szybie znane są w Fabii już od kilku lat, natomiast nowością w tym modelu mają być m.in. podwójny port USB dla pasażerów z tyłu, uchwyt na tablet z tyłu, dwustronna mata bagażnika oraz lampka LED oświetlająca bagażnik Fabii kombi, którą można zdemontować i wykorzystać poza autem jako latarkę. Proste, ale skuteczne.

REKLAMA

Skoda Fabia po face liftingu materiały prasowe
Skoda Fabia

Skoda Fabia – dostępne silniki

Klienci w Europie odchodzą od zakupu samochodów z silnikami Diesla, po części dlatego, że w ostatnich latach w znacznym stopniu zmniejszono zapotrzebowanie na paliwo silników benzynowych. Są one także tańsze w produkcji i zakupie oraz mają wyższą kulturę pracy, dlatego nic dziwnego w tym, że lista silników odświeżonej Skody Fabii zawiera obecnie jedynie małolitrażowe silniki benzynowe. Do wyboru będą trzycylindrowe silniki o pojemności 1.0, wolnossące (MPI) i turbodoładowane (TSI), w kilku wersjach mocy – jednostki MPI o mocy 60 i 75 KM oraz silniki TSI o mocy 95 i 110 KM. Najmocniejsza wersja silnikowa będzie mogła współpracować z 7-biegową przekładnią dwusprzęgłową DSG.

REKLAMA

Skoda Fabia po face liftingu
Skoda Fabia

Design

Wygląd odświeżonej Skody Fabii – chociaż zmieniło się tutaj wiele istotnych detali – zostawiliśmy na koniec. To co zobaczy każdy patrząc na model po face liftingu to przemodelowane klosze reflektorów i zderzaków, a także dostępne po raz pierwszy w Fabii nawet 18-calowe obręcze kół. Producent zapowiada także, że wnętrze otrzyma odświeżony zestaw wskaźników, nowe elementy dekoracyjne, opcjonalne dwukolorową tapicerkę oraz sportowe fotele z czerwonymi przeszyciami.

Więcej o zmianach stylistycznych w odświeżonej Skodzie Fabii można dowiedzieć się od projektanta nadwozia tego modelu – Jiří Hadaščoka – który udzielił wywiadu na stronie www.skoda-storyboard.com

 

REKLAMA

Skoda Fabia po face liftingu

Jak długo pracowałeś nad nową „twarzą” samochodu?
„Każdy nowy projekt, w tym także face lifting, musi odbywać się według ściśle określonego harmonogramu, tak aby dotrzymać terminu wprowadzenia auta na rynek. Proces projektowania przewija się przez cały okres rozwoju nowego auta, zazwyczaj zajmuje kilkanaście miesięcy – w przypadku odświeżonej Skody Fabii przejście od szkicu do ostatecznego wyglądu zajęło około dziesięciu miesięcy”

Jakie są Twoim zdaniem najważniejsze cechy wyglądu odświeżonej Fabii?
„Udało się nam podkreślić sportowy i elegancki wygląd samochodu, jednocześnie uwydatniając jego krystaliczny design. Reflektory, osłona chłodnicy i nowy przedni zderzak całkowicie odmieniły charakter przedniej części samochodu, a przemodelowane klosze z tyłu sprawiły, że typowe dla Skody światła w kształcie litery „C” wyróżniają się bardziej niż kiedykolwiek. Zmodyfikowaliśmy także tylny zderzak i zaprojektowaliśmy nowe wzory obręczy kół”.

Jakie Twoim zdaniem wrażenia będzie wzbudzała zmodernizowana Skoda Fabia?
„W dziale Skoda Design staramy się projektować samochody podobające się wszystkim klientom i wierzę, że face lifting jest powiewem świeżego powietrza. Jak zwykle w przypadku Skody Fabii, samochód ten będzie trafiał i do klientów ceniących sportowy wygląd, i do tych preferujących bardziej szykowny design. Mając na uwadze praktyczne cechy samochodu, przestronność i rozwiązania Simply Clever mam nadzieję, że samochód będzie atrakcyjny także dla młodych rodzin z dziećmi”

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA