REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda Kamiq to nowy crossover Skody

Skoda zaprezentuje na salonie samochodowym w Genewie nowy model. Będzie nim crossover, zapowiadany przez koncept Vision X.

Skoda Kamiq - pierwszy szkic Materiały prasowe
Skoda Kamiq - pierwszy szkic

Skoda jest w ofensywie. Dopiero co miesiąc temu ujrzeliśmy kompaktowy model Scala, który nie wszedł jeszcze nawet do sprzedaży, a już producent pokazuje pierwszy szkic produkcyjnej wersji nowego crossovera.

Chodzi o model, którego bezpośrednią zapowiedzią był koncepcyjny pojazd Skoda Vision X, pokazany w Genewie w 2018 roku. Szwajcarski salon samochodowy będzie również miejscem oficjalnego debiutu produkcyjnego modelu.

Skoda Kosmiq czy Skoda Kamiq?

Nowy crossover Skody na pewno ma mieć nazwę zaczynającą się od litery „K”, a kończącą na „q”. Jak może wynikać z przecieków prasowych i ujawnionych przez przypadek dokumentów, auto może nazywać się Skoda Kosmiq, ale wiele wskazuje również na to, że model przejmie nazwę od swojej "kuzynki" z rynku chińskiego i nazywać się będzie Skoda Kamiq.

Nowy crossover będzie konstrukcyjnym bliźniakiem dwóch innych modeli Grupy Volkswagena. Chodzi o Volkswagena T-Crossa i Seata Aronę. Zbudowany zostanie, rzecz jasna, na płycie podłogowej MQB A0 i czerpać ma z najnowszych osiągnięć inżynieryjnych koncernu. A to oznacza systemy bezpieczeństwa z najwyższej półki oraz rozwiązania z dziedziny connectivity.

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

Skoda Octavia występuje w wielu wersjach różniących się poziomem wyposażenia i stylizacją, a nowa odmiana Scout jest najbardziej wszechstronną z nich – auto jest dynamiczne, bogato wyposażone i ma zdolności do jazdy poza asfaltem. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

Elektryczny SUV Skody może występować w kilku wersjach różniących się stylizacją wnętrza – ich kolory i wzornictwo nawiązują do popularnych nurtów w wykończeniu wnętrza domu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda Vision X Materiały prasowe
Skoda Vision X

Skoda Kamiq - pierwsze zdjęcie

Skoda pokazała na razie pierwszy, bardzo niewyraźny szkic Skody Kamiq. Widać na nim przede wszystkim nowy design oświetlenia, z wyrazistymi diodami LED ułożonymi kaskadowo i osobnymi światłami poniżej. Rozwiązanie to przypomina trochę to z nowego Citroena C3.

Ogólny kształt i zamysł stylistyki Skody Kamiq możemy jednak wyprowadzić niemal bezpośrednio z koncepcyjnego modelu Vision X, bo jak wiemy z poprzednich projektów, kolejne wariacje z „Vision” w nazwie przekładały się później w wersje produkcyjne ze stosunkowo niewielkimi zmianami. Ostatnim przykładem jest Skoda Vision RS zamieniona w Skodę Scala.

Nowa Skoda Kamiq będzie podobna do T-Crossa i Arony również pod względem oferowanych napędów. Wiemy zatem, że na próżno oczekiwać modelu 4x4, choć Vision X – przypomnijmy – napędzany był ciekawym hybrydowym połączeniem silnika spalinowego 1,5 TSI G-TEC, zasilanego benzyną i gazem CNG, z silnikiem elektrycznym napędzającym tylne koła. Nawet gdyby podobne rozwiązanie miało trafić do nowej Skody, to przyjdzie nam na to długo czekać.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA