Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda Kodiaq: sukces przestronnego SUV-a

Skoda Kodiaq to pierwszy SUV czeskiej marki. Model ten w ciągu nieco ponad 4 lat od debiutu zdobył szereg nagród, a jego sportowa wersja RS ustanowiła rekord okrążenia na Nordschleife.

Skoda Kodiaq RS Materiały prasowe
Skoda Kodiaq RS

Kampania SUV-ów Skody, która rozpoczęła się w 2016 roku, dała początek wielu sukcesom marki. Pierwszy SUV – Kodiaq zdobył ponad 40 międzynarodowych nagród m.in. za design, przestronność i spójność konceptu. Usportowiony wariant RS ustanowił także rekord prędkości dla siedmioosobowych SUV-ów na legendarnej Nürburgring Nordschleife. W ciągu niecałych pięciu lat Skoda wyprodukowała 600 000 egzemplarzy modelu na całym świecie. Kodiaq stanowił początek rozwoju gamy modelowej w tym segmencie. W kolejnych miesiącach i latach marka zaprezentowała m.in. modele Karoq, Kamiq, a także Enyaq iV. Obecnie stanowią one prawie 40 procent całkowitej sprzedaży Skody.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Skoda Kodiaq ma ogromne znaczenie dla naszej marki. Prezentacja tego modelu zapoczątkowała proces wprowadzania SUV-ów do naszej oferty, dzięki czemu zdobyliśmy wielu nowych klientów na całym świecie. Obecnie SUV-y stanowią prawie 40% naszej globalnej sprzedaży. Od samego początku Kodiaq był uosobieniem emocjonującego designu, wyjątkowej przestronności, doskonałego komfortu jazdy w każdych warunkach i wyjątkowo korzystnego stosunku ceny do jakości. Dzięki tym cechom Kodiaq będzie kontynuował pełną sukcesów historię także w kolejnych latach – mówi Martin Jahn, członek zarządu Skoda Auto ds. Sprzedaży i Marketingu.

Jeszcze przed premierą modelu Kodiaq Skoda zorganizowała spektakularne wydarzenie, aby zaprezentować jego nazwę. Wiosną 2016 roku małe miasteczko Kodiak na wyspie o tej samej nazwie, leżącej u południowego wybrzeża Alaski, zmieniło na jeden dzień nazwę na Kodiaq. Litera „Q” na końcu jest charakterystyczna dla nazw zwierząt w języku rdzennej ludności Alutiiq. I tak nazwa największego niedźwiedzia brunatnego na świecie – Kodiak, który żyje tylko na wyspach u wybrzeży Alaski, dała początek nazwie „Kodiaq” z końcówką używaną przez tamtejszych mieszkańców. Nazewnictwo z „K” na początku i „Q” na końcu stało się standardem dla wszystkich SUV-ów Skody.

Kodiaq to największy SUV w portfolio Skody. Ten wszechstronny model wyznaczył początek szeroko zaplanowanej ofensywy marki w segmencie. Kodiaq przeszedł testy w ekstremalnych warunkach na różnych kontynentach, tak by sprawdzać się w każdej trasie. Stabilny, wygodny i pakowny Kodiaq gwarantuje nie tylko możliwość przewożenia sporych ładunków, ale także ciągnięcia przyczep do 2,5 tony, a manewrowanie nimi jest ułatwione dzięki systemowi Trailer Assist. Kodiaq posiada bagażnik o imponującej pojemności wyjściowej oferującej 835 l, który można powiększyć aż do 2065 l. Ten przestronny SUV jest także dostępny w wersji 7-miejscowej. Kodiaq jest też idealnym wyborem dla rodzin, dzięki funkcjonalnościom z zakresu bezpieczeństwa czy Care Connect.

Sukcesy na 60 rynkach

Po światowej premierze modelu Kodiaq, która odbyła się 1 września 2016 roku, Skoda rozpoczęła produkcję w fabryce w Kvasinach w październiku tego samego roku. Wprowadzenie modelu na rynek wiosną 2017 roku zapoczątkowało nową erę dla marki, która niedługo potem stała się globalnym graczem. W ciągu niecałych pięciu lat Skoda wyprodukowała 600 000 egzemplarzy Kodiaq, a fabryki w Rosji, Chinach i Indiach uzupełniają produkcję w Kvasinach. Duży SUV jest sprzedawany na 60 rynkach na całym świecie. Kodiaq szczególną popularnością cieszy się w Chinach, gdzie Skoda oferuje również wariant modelowy dostępny wyłącznie na tym rynku – Kodiaq GT. Po modelu Kodiaq, Karoq, Kamiq i całkowicie elektrycznym Enyaq iV, najnowszym członkiem rodziny SUV-ów Skody jest nowy KUSHAQ przeznaczony na rynek indyjski.

Szereg prestiżowych nagród

Jesienią 2018 roku Skoda zaprezentowała usportowiony wariant Kodiaq RS. Model ten ustanowił rekord w jeździe po torze znanym jako „Green Hell”. Napędzany najmocniejszym seryjnym silnikiem wysokoprężnym w historii Skody, siedmioosobowy Kodiaq RS osiągnął najlepszy czas w kategorii siedmioosobowych SUV-ów. Imponujący wynik to 9:29,84 minuty na 20,832-kilometrowym Nürburgring Nordschleife, jednym z najtrudniejszych torów wyścigowych na świeSkodycie. Kodiaq zebrał również wiele pochwał poza torem wyścigowym. Do tej pory SUV otrzymał ponad 40 nagród od dziennikarzy, ekspertów, projektantów i czytelników magazynów motoryzacyjnych na całym świecie. Co ciekawe, pierwsze wyróżnienie zostało przyznane jeszcze zanim samochód wprowadzono na rynek. W listopadzie 2016 roku brytyjski magazyn Top Gear uznał Kodiaq za „najlepszy samochód dla dużych rodzin”. W 2017 roku otrzymał także prestiżową nagrodę Red Dot Award za wyróżniający się design pojazdu.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

Wersje Monte Carlo na stałe wpisały się do krajobrazu Skody jako modele o dynamicznym wyglądzie i oryginalnym charakterze. Jednym z nich jest Scala Monte Carlo. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2021

SUV-y są modne i całkiem praktyczne, ale nie wszyscy przecież chcą jeździć SUV-ami. Nie mniej stylowe, a równie uniwersalne może być kombi z podwyższonym prześwitem – takie jak Octavia Scout czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2021

Skoda już od 17 lat współpracuje z TOPR-em i dostarcza ratownikom samochody. Tym razem, po raz pierwszy, trafiły do nich auta o napędzie elektrycznym – Skody Enyaq iV. czytaj dalej >>

REKLAMA