REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda Octavia 2.0, która pojechała 365 km/h

Skoda Octavia to model, który jest prawdziwym bestsellerem i wydawać by się mogło, że wiemy o niej wszystko. Okazuje się jednak, że nie do końca.

Skoda Octavia z rekordem prędkości Skoda Octavia z rekordem prędkości

Skoda Octavia została zaprezentowana po raz pierwszy w 1959 roku i była ósmym z kolei autem w gamie marki produkowanym po II wojnie światowej. Pierwsza współczesna generacja modelu została zaprezentowana w 1996 roku.

Octavia szybko stała się niekwestionowanym bestsellerem w ofercie czeskiej marki. Obecnie jest dostarczana do klientów w 46 krajach i produkowana w pięciu fabrykach na całym świecie, a jej czwarta generacja kontynuuje historię sukcesu.

Jeśli jednak myślicie, że Octavia to tylko poprawne auto na co dzień, warto przypomnieć kilka interesujących faktów na temat tego modelu, w tym rekord prędkości uzyskany przez Octavię na jeziorze w Utah.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Skoda Octavia – 7 mln egzemplarzy

Zanim przejdziemy do rekordu prędkości, na początek suche, ale imponujące fakty – od momentu premiery pierwszej Octavii, czyli od 1959 roku, ponad siedem milionów egzemplarzy Skody Octavia opuściło linie produkcyjne w fabrykach na całym świecie. W samym tylko 2019 roku aż 364 tys. egzemplarzy modelu Octavia i Octavia Combi trafiło do klientów. To mniej więcej tyle samo, ile łącznie wyprodukowano oryginalnej wersji tego modelu w latach 1959-1971.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Pierwszą nowoczesną generację auta zaprezentowano w 1996 roku i była produkowana przez 15 lat. W tym czasie sprzedano ponad 1,4 miliona egzemplarzy modelu. W 2019 roku bestseller Skody cieszył się największą popularnością na rynku w Chinach, gdzie dostarczono 78 200 egzemplarzy, czyli 21 proc. całkowitej liczby dostaw tego modelu.

Na drugim miejscu uplasowały się Niemcy, gdzie dostarczono 15,45 proc modeli Octavia sprzedanych globalnie w 2019 roku. Z wynikiem 55 200 dostarczonych pojazdów, model ponownie okazał się najlepiej sprzedającym samochodem importowym w tym kraju.

Octavia jest niezwykle popularna również w Rosji, Czechach, Polsce, Austrii czy Szwajcarii.

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2020

Skoda Octavia występuje nie tylko w wielu wersjach silnikowych i w kilku odmianach wyposażenia, ale także jako model o bardzo różnym charakterze i zastosowaniu – w rodzinie Octavii znajdziemy modele iV, RS, Scout i wiele więcej. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2020

Fotele w samochodzie nie służą jedynie do siedzenia. Wraz z rozwojem techniki są wyposażane w coraz więcej nowoczesnych rozwiązań – mają funkcje masażu, wentylacji i aktywnie dbają o bezpieczeństwo podróżnych. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 07/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 07/2020

Nowa Skoda Octavia ma nowoczesne wyposażenie, które dotąd kojarzyło się głównie z samochodami luksusowymi. Wśród nich m.in. ergonomiczne fotele z funkcją masażu i wentylacji. czytaj dalej >>

REKLAMA

365 km/h w Skodzie Octavii

Teraz zapowiadana ciekawostka z najwyższej półki. Otóż mało kto wie, że w 2011 roku Skoda Octavia pomogła ustanowić niezwykły rekord – i był to rekord prędkości, co może zaskakiwać, zważywszy że to samochód rodzinny. Rekordowy egzemplarz napędzany był 2-litrowym silnikiem z turbodoładowaniem, przygotowanym przez brytyjskiego importera.

Moc sięgająca 600 KM pozwoliła osiągnąć maksymalną prędkość 365,434 km/h, czego dokonano na równinie Bonneville Salt Flats, w amerykańskim stanie Utah. Rekord został uznany po dwukrotnym pokonaniu odcinka testowego – w jednym dniu było to 362,85 km/h, a następnego dnia nawet 367,89 km/h.

Skoda Octavia z rekordem prędkości

Impreza i bicie rekordu prędkości związane było z 10. rocznicą wprowadzenia pierwszego modelu z rodziny RS. Obecna, czwarta generacja Octavii RS, otrzymała napęd hybrydowy o mocy systemowej 245 KM i momencie obrotowym 400 Nm. Pozwala to hybrydowej Skodzie Octavii RS iV przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 7,3 sekundy i rozpędzić się maksymalnie do 225 km/h.

Skoda Octavia - pięć kilometrów kabli

Zakończmy ciekawostki z akcentem technologicznym. Wraz z każdą nową generacją, która wprowadzana jest na rynek, wzrasta liczba innowacji technologicznych dostępnych w pojeździe. W czwartej generacji Skody Octavia ponad 20 różnych czujników pobiera dane i informacje dla systemów asystujących kierowcy.

Na przykład, nowy system ostrzegania przy wysiadaniu (Exit Warning) potrafi wykryć rowerzystów zbliżających się do pojazdu z odległości do 35 metrów i ostrzec kierowcę, zanim drzwi zostaną otwarte. W każdym modelu zainstalowano od 4 do 5 kilometrów kabli, wśród których znajdują się również te służące zasilaniu systemu Infotainment.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA