Skoda Octavia RS iV. Pierwsze szkice

Skoda Octavia RS iV swoją premierę świętować będzie już na początku marca w Genewie. Teraz poznajemy kolejne informacje o tej podrasowanej odmianie.

Skoda Octavia RS iV - oficjalny szkic Materiały prasowe
Skoda Octavia RS iV - oficjalny szkic

Nowa generacja bestsellerowego modelu Octavia z emblematem RS będzie dostępna z mocnymi silnikami TSI oraz TDI, ale także, po raz pierwszy w historii, z napędem hybrydowym typu plug-in. Jej oficjalna premiera przypadnie na pierwszy dzień prasowy salonu samochodowego w Genewie już 3 marca.

Póki co producent podgrzewa atmosferę, przedpremierowo pokazując pierwsze szkice pojazdu. Czarne detale charakterystyczne dla wersji RS mają podkreślać dynamiczny design nadwozia. Skoda Octavia RS iV ma łączyć sportowe osiągi z komfortem jazdy i wszechstronnością rodzinnego auta.

Skoda Octavia RS iV - nadwozie

Dwadzieścia lat po debiucie pierwszego modelu Octavia z emblematem RS, Skoda otwiera jednak nowy rozdział w historii swojego bestsellera, wprowadzając na rynek pierwszą wersję z napędem hybrydowym typu plug-in o mocy systemowej 180 kW (245 KM).

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i połączeniu silnika spalinowego z elektrycznym nowa Skoda Octavia RS iV ma wykazywać prawdziwie sportowy charakter, oferując jednocześnie niższe zużycie paliwa i mniejszą emisję CO2.

Zobacz także: oto, jak powstaje rewolucyjny Volkswagen ID.3

REKLAMA

Skoda Octavia RS iV - oficjalny szkic Materiały prasowe
Skoda Octavia RS iV - oficjalny szkic

Na szkicach projektowych przedstawiona jest Skoda Octavia RS iV w dwóch wersjach nadwozia: jako Liftback oraz dynamiczne Combi. Uwagę zwracają stylowe elementy nadwozia takie jak czarna ramka grilla i sportowy zderzak z dużymi wlotami powietrza oraz charakterystycznymi czarnymi detalami.

Dodatkowo sportowy charakter auta podkreślają duże aluminiowe obręcze kół ze stopów lekkich, dyfuzory z przodu i z tyłu, a także spojler umieszczony na pokrywie bagażnika w Liftbacku oraz tylnej krawędzi dachu w wersji Combi.

Skoda Octavia RS iV – sportowa hybryda

Skoda Octavia RS iV będzie pierwszym usportowionym modelem produkcyjnym w gamie czeskiej marki, pod którego maską kryją się dwa silniki – spalinowy i elektryczny. W zależności od sytuacji i wybranego trybu jazdy pracują one indywidualnie lub w połączeniu, dając maksimum korzyści zapewnianych przez silnik elektryczny i silnik spalinowy.

Znajdujący się w samochodzie akumulator, magazynujący 13 kWh energii, można będzie ładować przy wykorzystaniu zewnętrznego źródła energii elektrycznej, a na jednym ładowaniu możliwe będzie pokonanie w trybie bezemisyjnym dystansu dochodzącego do 55 kilometrów.

Zobacz także: przełomowy model Volkswagena, o którym mało kto wiedział

REKLAMA

Skoda Octavia RS iV - oficjalny szkic Materiały prasowe
Skoda Octavia RS iV - oficjalny szkic

Choć nie mamy na tym etapie ostatecznego potwierdzenia parametrów napędu, to jest bardziej niż prawdopodobne, że zostanie on oparty na systemie znanym z hybryd plug-in Volkswagena czy Skody Superb iV. Mowa o użyciu silnika 1.4 TSI i łącznej mocy systemowej na poziomie 245 KM.

To wszystko, wspólnie z maksymalnym momentem obrotowym o wartości 400 Nm, pozwoli hybrydowej Skodzie Octavii RS iV przyspieszyć od 0 do 100 km/h w około 7 sekund.

Skoda Octavia RS – nie tylko hybryda

Skoda planuje wprowadzić szeroki wybór napędów do nowej Octavii RS. Oprócz wspomnianej już hybrydy plug-in będą to silniki TSI oraz TSI. Mówi się o użyciu benzynowego 2.0 TSI o mocy podobnej do tej z wersji hybrydowej, ale bez baterii i silnika elektrycznego auto ważyć będzie nawet o 250 kg mniej.

Będzie także dostępny diesel 2.0 TDI. Jego moc maksymalna dochodzić ma do okolic 200 KM. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, Skoda nie planuje wykorzystania jednostki 2.0 TDI twin-turbo, która mając 240 KM i 500 Nm, z powodzeniem napędza Skodę Kodiaq RS.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA