[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ

Skoda Superb kończy 85 lat

Skoda Superb, którą znamy, pojawiła się w 2001 roku. Ale Skoda zaprezentowała model o nazwie Superb już wcześniej, bo 85 lat temu.

Skoda Superb 2019 Skoda Superb 2019

Dokładnie 85 lat temu Skoda po raz pierwszy pokazała światu swój model Superb. Nazwa samochodu była tak wymyślona, by od początku podkreślać najwyższą jakość i klasę auta.

Produkcja pierwszej generacji Skody Superb trwała aż do 1949 roku. Dopiero w 2001 roku powrócono do tej nazwy, kiedy to wprowadzono nowoczesną wersję tego prestiżowego dla marki modelu.

Dziś trzecia generacja flagowej limuzyny odnosi kolejne sukcesy. W lipcu zaprezentowano odświeżoną wersję auta, która wyróżnia się zastosowaniem innowacyjnych technologii i eleganckim wnętrzem. Ale nie tylko, bowiem na początku 2020 roku zadebiutuje Skoda Superb iV, pierwszy samochód w historii marki, wyposażony w napęd hybrydowy typu plug-in.

Zobacz także: Volkswagen już teraz zapowiada rewolucję modelową

ŠKODA MAGAZYN nr 01/2020

Czy dziś lepiej wybrać samochód hybrydowy czy elektryczny, a może jednak coś pomiędzy nimi, czyli hybrydę typu plug-in? czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda Superb 640 i Superb 3000 OHV Skoda Superb 640 z 1935 r. (z lewej) i Superb 3000 OHV z 1939 r. (z prawej)

Superb znaczy wspaniały

Nazwa Superb pochodzi od łacińskiego słowa "superbus", które oznacza "wspaniały" i symbolizuje najwyższą klasę. Po raz pierwszy została zaprezentowana 22 października 1934 roku, aby podkreślić charakter nowego sedana Š 640. W styczniu 1935 roku wprowadzono pierwszą wersję modelu o wymiarach 5,5 m długości, 1,70 m szerokości i 1,66 m wysokości w kolorze czerwonym.

Seryjna produkcja Skody Superb rozpoczęła się w marcu 1935 roku. Topowy model wyposażono w sześciocylindrowy silnik o pojemności 2,5 litra i mocy 40,5 kW (55KM). Oprócz standardowego wyposażenia, jako opcja dostępne było... radio samochodowe, a także półki z drewna różanego, umiejscowione za przednimi fotelami.

Niemal każdego roku firma wprowadzała kolejne innowacje do swojego flagowego modelu. Między innymi ocniejsze silniki i nowoczesne elementy wyposażenia. Po wyprodukowaniu około 600 pojazdów z zaworami SV, Skoda wprowadziła w 1938 r. wersję Superb OHV z sześciocylindrowym silnikiem rzędowym o mocy 59 kW (80 KM) i pojemności skokowej 3 137 cm sześc.

Na krótko przed wstrzymaniem produkcji w 1940 r., spowodowanej wybuchem wojny, wyprodukowano niewielką serię Superb 4000 z silnikami V8. W 1946 r., przed wieloletnią przerwą w produkcji modelu, Skoda ponownie wprowadziła zmodernizowaną wersję z sześciocylindrowymi silnikami.

Zobacz także: znamy cenę elektrycznego Volkswagena ID.3

ŠKODA MAGAZYN nr 01/2020

Czy dziś lepiej wybrać samochód hybrydowy czy elektryczny, a może jednak coś pomiędzy nimi, czyli hybrydę typu plug-in? czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda Superb facelift 2019 - reflektory Full LED matrix Skoda Superb facelift 2019 - reflektory Full LED matrix

Skoda Superb dziś

Dopiero w 2001 roku Skoda Superb powróciła do oferty marki. Po wyprodukowaniu 135 068 pojazdów, w 2008 roku Skoda wprowadziła drugą generację flagowego modelu. Do momentu wyprodukowania trzeciej generacji modelu Superb w 2015 roku, z linii produkcyjnej w fabryce w Kvasinach zjechało 404 756 egzemplarzy pojazdu w wersji sedan i 217 734 w wersji combi.

W 2019 roku Skoda zaprezentowała odświeżoną wersję flagowej limuzyny, wyposażonej w najnowsze rozwiązania technologiczne z obszaru bezpieczeństwa, komfortu czy łączności, z poprawionym, eleganckim designem i bardziej wyrafinowanym wnętrzem.

Po raz pierwszy w seryjnym modelu marki zastosowano reflektory Full LED Matrix oraz aktywny tempomat ADAPTIVE CRUISE CONTROL najnowszej generacji, z wyprzedzeniem wykrywający ograniczenia prędkości oraz zakręty na drogach i dostosowujący do nich prędkość auta.

Dynamiczny i elegancki design został wzbogacony m.in. o bardziej wyrazisty front i ozdobną listwę pomiędzy tylnymi światłami LED. Długość zmodernizowanej wersji zwiększyła się do 4869 mm w wersji hatchback oraz do 4862 mm w wersji kombi.

Zobacz także: Mitsubishi Eclipse Cross - jak z kosztami eksploatacji?

ŠKODA MAGAZYN nr 01/2020

Czy dziś lepiej wybrać samochód hybrydowy czy elektryczny, a może jednak coś pomiędzy nimi, czyli hybrydę typu plug-in? czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda Superb iV Skoda Superb iV

Skoda Superb - pierwsza hybryda marki

Na początku 2020 roku w ofercie Skody pojawi się pierwszy w historii marki model z napędem hybrydowym typu plug-in. Będzie to Skoda Superb iV. Auto wyposażone w silnik benzynowy 1.4 TSI i silnik elektryczny zapewni łączną moc 160 kW (218 KM).

W samochodzie wykorzystano akumulator litowo-jonowy o pojemności 13 kWh, co pozwoli na pokonanie do 56 km przy zasilaniu wyłącznie energią elektryczną. W połączeniu z silnikiem benzynowym nowy Superb iV może przejechać do 930 km. Skoda Superb iV będzie dostępna dla wersji wyposażenia Ambition i Style, a także dla wersji SPORTLINE i LAURIN&KLEMENT.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

ŠKODA MAGAZYN nr 01/2020

Czy dziś lepiej wybrać samochód hybrydowy czy elektryczny, a może jednak coś pomiędzy nimi, czyli hybrydę typu plug-in? czytaj dalej >>

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij