Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda Superb – milionowy egzemplarz zjechał z taśmy

Skoda potrzebowała szesnastu lat żeby wyprodukować milion egzemplarzy flagowej limuzyny. Kilka dni temu w fabryce w Kvasinach zjechał jubileuszowy egzemplarz Superba.

Skoda Superb
Milionowy egzermplarz Skody Superb

Skoda po raz pierwszy użyła nazwy Superb w 1934 roku. Wyprodukowano tylko 200 sztuk tego modelu, a pod maskę trafił 2,5-litrowy silnik V6 o mocy 55 KM. Czeska marka powróciła do tej nazwy dopiero w 2001 r., prezentując auto klasy średniej korzystające z rozwiązań konstrukcyjnych Volkswagena Passata B5.

Pierwsza generacja nowej Skody Superb była najbardziej zaawansowanym technicznie modelem tej marki. Poza tym zaliczano ją do największych i najprzestronniejszych samochodów w segmencie. Auto było dostępne wyłącznie w wersji czterodrzwiowej, a w sumie powstało 136 100 egzemplarzy.

REKLAMA

W 2008 roku zastąpiła ją druga generacja, oparta na rozwiązaniach Passata B6. Chwalono ją za bardzo przestronną kabinę, a ilość miejsca na nogi z tyłu porównywano do luksusowych limuzyn. Auto było dostępne w pięciodrzwiowej wersji liftback z możliwością otwarcia samej klapy, jak w tradycyjnym sedanie. W 2009r. do gamy dołączyła wersja kombi. Auto szybko zdobyło uznanie klientów, a w latach 2008-2015 wyprodukowano 618 500 egzemplarzy Superba. 

REKLAMA

Od marca 2015 roku jest produkowana trzecia generacja Skody Superb. Auto jest dostępne w wersji liftback i kombi. Bazuje na modułowej płycie podłogowej MQB, na której oparto nie tylko Passata B8, ale też wiele innych modeli koncernu Volkswagen. Do tej pory powstało 250 000 sztuk Superba, a kilka dni temu zjechał z taśmy milionowy egzemplarz w bogatej wersji Laurin&Klement. Wszystko wskazuje na to, że III generacja ma szanse zostać najpopularniejszą Skodą klasy średniej w historii.

Zobacz również:
REKLAMA