Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda Vision E – pierwszy elektryczny model czeskiej marki. Czy tak będzie wyglądał Kodiaq Coupe?

Skoda zamierza wprowadzić w 2020 roku na rynek swój pierwszy model z napędem elektrycznym. Na wystawie Auto Shanghai w kwietniu 2017 r. pokaże jego wersję studyjną. 

Skoda Vision E
Skoda Vision E

Vision E to pięciomiejscowy model z nadwoziem o długości 4,64 m, będący połączeniem SUV-a i coupe. Szerokość auta wynosi 1,9 m, wysokość 1,5 m. Rozstaw osi elektrycznej Skody to 2,8 m, zwisy nadwozia są krótkie, a dach w tylnej części nadwozia jest mocno zaokrąglony. W sumie studyjny model może być zapowiedzią przyszłej Skody Kodiaq Coupe. 

Vision E ma napęd tylko elektryczny. Moc systemowa dwu silników wynosi 225 kW, a prędkość maksymalna auta – 180 km/h. Zespół litowo-jonowych akumulatorów powinien zapewnić Skodzie zasięg 500 km. Elektryczne silniki umieszczono przy osiach, samochód ma więc napęd na cztery koła, który w razie potrzeby może być sterowany elektronicznie. 

Ale Skoda Vision E porusza się nie tylko karmiona elektronami, potrafi też  jeździć samodzielnie spełniając wymagania tzw. poziomu 3 dla aut autonomicznych. Oznacza to, że może sama poruszać się w korku, pokonywać odcinki autostradowe korzystając z aktywnego tempomatu w funkcji autopilota, wyprzedzać inne auta, samodzielnie szukać wolnych miejsc postojowych, a także samodzielnie parkować i wyjeżdżać z miejsca parkowania. Aby to było możliwe nowy model wyposażono w zestaw czujników o różnym zasięgu działania oraz w kamery, które monitorują otoczenie samochodu. Studyjna Skoda Vision E, która zostanie pokazana za miesiąc w Szanghaju, została skonstruowana na bazie modułowej platformy (MEB), którą w koncernie VW stosuje się do budowy samochodów elektrycznych. Przyszły seryjny model, również powstanie przy wykorzystaniu tej platformy. 

Do 2025 roku Skoda zamierza oferować pięć modeli elektrycznych różnych klas. Jako pierwsza w 2019 roku pojawi się częściowo elektryczna Skoda Superb z hybrydowym zespołem napędowym typu plug-in. W 2020 roku zadebiutuje pierwszy model z napędem całkowicie elektrycznym.      

REKLAMA