[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
BP BP
PODZIEL SIĘOCEŃ

Skoda pracuje nad samochodami autonomicznymi

Inżynierowie Skody pracują nad samochodem autonomicznym na czwartym z pięciu stopni jazdy autonomicznej. O szczegółach opowiedział przedstawiciel marki.

Skoda Vision E Skoda Vision E

Poziomy autonomicznej jazdy zostały podzielone na pięć umownych stopni, w ramach których samochód jest w stanie zastępować kierowcę w coraz bardziej złożonych czynnościach. O technologiach przyszłości opowiada Robert Pěnička, Koordynator ds. zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy w Skodzie.

Obecnie oferowane na rynku modele w większości zatrzymują się na stopniu pierwszym lub drugim, pomagając w utrzymywaniu zadanej prędkości i zachowaniu bezpiecznej odległości od innych użytkowników drogi lub pozostaniu na swoim pasie drogi.

Stopień trzeci pozwala już kierowcy oderwać uwagę od drogi w określonych sytuacjach. Taką zdolność posiada już Skoda Vision E, ale w wykorzystaniu tej technologii w warunkach drogowych zapobiegają aktualne przepisy prawne.

Największy przełom w transporcie przyniesie czwarty stopień autonomicznej jazdy, w którym samochód będzie już w stanie pokonać całą trasę bez interwencji kierowcy. Ostatni, piąty stopień nastąpi wraz z samochodami, które będą potrafiły poruszać się samodzielnie także poza kontrolowanym środowiskiem wyznaczonych dróg.

REKLAMA

Skoda Vision E Skoda Vision E

Świat motoryzacji osiągnął już jakiś czas temu drugi poziom automatyzacji. Co dalej?

Technologie spełniające definicje i wymagania automatyzacji poziomu trzeciego są już dostępne, ale wciąż czekamy na aktualizację przepisów prawnych. Właśnie dlatego systemy te nie są oferowane przez producentów samochodów. Wyłącznie od branży zależy, kiedy zobaczymy je na drodze. Prawodawstwo umożliwiające sprzedaż i korzystanie z takich systemów jest w tym momencie najistotniejsze.

REKLAMA

Skoda Vision E Skoda Vision E

Jakie inne problemy należy rozwiązać?

Bezpieczeństwo funkcjonalne jest kluczowym aspektem. W dzisiejszym świecie, wypadek spowodowany przez kierowcę jest postrzegany jako przykra, ale zwyczajna część życia. Wypadek spowodowany przez maszynę byłby jednak skandalem, który mógłby podkopać zaufanie użytkowników na wiele lat, więc technologia musi być skonfigurowana w niezwykle ostrożny sposób.

Na przykład układ hamulcowy czy kierowniczy muszą ulec dalszym udoskonaleniom. Co ważne, jednym z celów połączenia różnych technologii rozpoznających otoczenie pojazdu jest zrekompensowanie fizycznych ograniczeń wynikających z zastosowania wyłącznie jednego systemu.

Oczywiście złożona, bezpieczna technologia stwarza kolejny problem, którym są koszty, przez które rozumiem koszt inwestycji producenta i cenę danego oprogramowania. Ponieważ cena może zniechęcić klientów, musimy szukać odpowiednich modeli biznesowych.

REKLAMA

Skoda Vision E Skoda Vision E

Kiedy zobaczymy postęp w autonomicznych systemach pojazdów marki Skoda?

W Dziale Rozwoju Technologicznego badamy i pracujemy nad technologiami pozwalającymi na większe zautomatyzowanie jazdy samochodem. Niektóre z nich znajdują się już na czwartym poziomie automatyzacji. Jednak by podjąć właściwą decyzję o tym, kiedy takie auta powinny zostać wdrożone, najpierw firma pozyskać musi szereg niezbędnych danych.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 36 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij