REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda prezentuje inteligentny system klimatyzacji

Klimatyzacja jeszcze niedawno temu była synonimem luksusu, dziś jest w standardzie większości modeli, a obecne rozwiązania mocno różnią się od tych sprzed lat.

Klimatyzacja w samochodzie Materiały prasowe
Klimatyzacja w samochodzie

Funkcja, która wydaje się być oczywistą częścią wyposażenia samochodu, wciąż jest poddawana testom i unowocześniana, tak by jeszcze lepiej dopasować ją do oczekiwań podróżnych. Na przykładzie rozwiązań Skody pokazujemy, jak wygląda rozwój systemów chłodzenia.

Wspomniana Skoda posiada na przykład specjalną komorę klimatyczną, w której można odtworzyć warunki panujące na pustyni w Arizonie, a projektowaniem systemów wentylacji zajmują się specjaliści od aerodynamiki, by stworzyć najbardziej innowacyjne technologie chłodzenia.

Skoda przykłada dużą wagę do rozwoju systemu wentylacji, chłodzenia i ogrzewania, by zapewnić komfort podróżowania w każdych warunkach pogodowych. Wentylacja samochodowa to skomplikowany system, który jest stale ulepszany, dzięki czemu marka może zaproponować kierowcom innowacyjne rozwiązania.

Zaawansowana infrastruktura

Dział rozwoju Skody posiada najwyższej klasy infrastrukturę do opracowywania kompletnych systemów klimatyzacji. W maju tego roku oddano do użytku cztery komory klimatyczne, w których panują temperatury od -40 do +60 st. Celsjusza, by jeszcze lepiej testować systemy wentylacji samochodowej.

- Testy klimatyzacji odbywają się w komorze ustawionej na 40 st. Celsjusza. Ponadto uruchamiamy lampy fluorescencyjne, aby symulować palące słońce o mocy 1000 W na m2, co odzwierciedla pustynne warunki panujące w Arizonie. Monitorujemy komfort pasażerów w celu osiągnięcia temperatury około 25 st. Celsjusza na wysokości głowy pasażera w ciągu 20 minut – wyjaśnia Jan Hrnčíř, koordynator rozwoju klimatyzacji Skoda.

Zobacz także: pierwsza hybrydowa Skoda - Superb iV

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

Skoda Octavia występuje w wielu wersjach różniących się poziomem wyposażenia i stylizacją, a nowa odmiana Scout jest najbardziej wszechstronną z nich – auto jest dynamiczne, bogato wyposażone i ma zdolności do jazdy poza asfaltem. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

Elektryczny SUV Skody może występować w kilku wersjach różniących się stylizacją wnętrza – ich kolory i wzornictwo nawiązują do popularnych nurtów w wykończeniu wnętrza domu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>

REKLAMA

Klimatyzacja w samochodzie Materiały prasowe
Klimatyzacja w samochodzie

Aerodynamika dla poprawy komfortu

W projektowaniu nowej klimatyzacji coraz większą role pełni aerodynamika. Przepływ powietrza w kabinie monitoruje się po to, by jego ruch nie wpływał negatywnie na bezpieczeństwo, komfort pasażerów czy akustykę.

- Właściwy przepływ powietrza zapewnia dobrą widoczność, rozmraża okna zimą i zapobiega parowaniu przez cały rok. Podczas testów systemy komputerowe sprawdzają czy procesy przebiegają prawidłowo i pomagają wykryć czy przepływ powietrza powoduje nieprzyjemny dla ucha świst - mówi David Svítil, koordynator ds. aerodynamiki wewnętrznej.

Inteligentna klimatyzacja

Klimatyzacja już dawno przestała być luksusem. Wszystkie modele marki Skoda są standardowo wyposażone w tę funkcję. Podstawowy system chłodzenia opiera się na sterowaniu manualnym, bardziej zaawansowany jest dwustrefowy Climatronic, który umożliwia indywidualne ustawienia dla kierowcy i pasażera.

Dla modeli Kodiaq oraz Superb można wybrać trójstrefową klimatyzację, która pozwala na dowolne ustawienia nawiewu nie tylko dla kierowcy czy pasażera, ale także dla podróżujących na tylnej kanapie.

Najnowsze systemy Climatronic mają wiele funkcji, które w inteligentny sposób dbają o maksymalny komfort podróżnych. Innowacyjna klimatyzacja potrafi wykrywać zanieczyszczenia i automatycznie wyłączać wlot powietrza zewnętrznego uruchamiając wewnętrzną recyrkulację.

Modele Octavia czy Karoq oferują funkcję Air Care, która automatycznie zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczonego powietrza np. podczas jazdy w zakurzonym otoczeniu. Czujnik wilgotności dba z kolei o to, by nie doszło do zaparowania szyb.

W nowoczesnej klimatyzacji automatycznej czujniki monitorują temperaturę i wilgotność na zewnątrz i wewnątrz, ciśnienie w systemie i ustawienia sprężarki. Czujnik światła słonecznego wykrywa nie tylko intensywność, ale także kierunek promieni słonecznych, dzięki czemu odpowiednio dostosowuje temperaturę powietrza dla lewej i prawej strony samochodu.

Zobacz także: pierwsza elektryczna Skoda już jest!

REKLAMA

Klimatyzacja w samochodzie Materiały prasowe
Klimatyzacja w samochodzie

Nowe możliwości i wyzwania w samochodach elektrycznych

W samochodach z napędem spalinowym wentylacja wykorzystuje ciepło oddawane przez silnik do ogrzewania, a latem chłodzi za pomocą klimatyzacji, dlatego nie stanowi ona kluczowego aspektu na obszarze zarządzania energią w samochodzie.

Wraz z pojawieniem się pojazdów z napędem elektrycznym wentylacja stała się jednak jednym z kluczowych systemów w pojeździe. Dlatego zaprojektowanie efektywnej klimatyzacji i wydajnego ogrzewania są niezwykle ważnymi aspektami w procesie tworzenia samochodu elektrycznego.

Bezemisyjne samochody zapewnią jeszcze większy komfort w tym zakresie. W samochodzie elektrycznym nie ma potrzeby uruchamiania silnika do włączenia ogrzewania lub chłodzenia, zatem przyszli użytkownicy takich pojazdów będą mogli cieszyć się idealną temperaturą od razu po wejściu do pojazdu.

Idealną sytuacją jest ochłodzenie wnętrza, gdy samochód jest podłączony do punktu ładowania, ponieważ wtedy użytkownik wsiada od razu do komfortowo wychłodzonego samochodu, wykorzystując przy tym energię pobieraną z gniazdka a nie z akumulatorów.

W wyjątkowo cichych pojazdach elektrycznych nie mniej ważną kwestią jest akustyka. Szum wentylatora czy ewentualne odgłosy płynącego powietrza mogą być wyeliminowane dzięki rozbudowanemu procesowi badań i testów już na etapie projektu.

Pierwszych wyników zaawansowanych prac nad innowacyjnymi systemami wentylacji będzie można doświadczyć już w przyszłym roku w elektrycznym modelu Skoda Vision iV.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA