REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda świętuje 125 lat istnienia

W 2020 roku Skoda świętuje 125. rocznicę powstania. Czeka nas nie tylko premiera elektrycznego SUV-a, ale też wiele wspomnień z historii marki.

125 lat Skody Materiały prasowe
125 lat Skody

Historia marki Skoda sięga 1895 roku, co czyni ją jedną z pięciu marek samochodowych na świecie z najdłuższą historią. 2020 rok to czas obchodów 125-lecia działalności firmy, ale także 115. rocznicy wprowadzenia pierwszego samochodu Skody do produkcji.

W jubileuszowym roku Skoda stawia na przyszłość bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Do oferty marki dołącza nowa Skoda Octavia czwartej generacji, a swoją premierę będzie świętował również elektryczny SUV, będący pierwszym pojazdem producenta opartym na modułowej platformie MEB dla samochodów elektrycznych.

- Skoda Auto jest jedną z pięciu światowych, nadal aktywnych, marek samochodowych z najdłuższą historią. Odwaga i pomysłowość dwóch założycieli, Václava Laurina i Václava Klementa, stanowią podstawę tej wyjątkowej historii sukcesu, a jednocześnie motywują do prowadzenia firmy w kierunku pomyślnej przyszłości. Tymi wartościami kierujemy się realizując naszą strategię 2025, przekształcając Skodę z producenta samochodów w nowoczesną firmę oferującą najlepsze rozwiązania w zakresie mobilności – podsumowuje Bernhard Maier, dyrektor generalny Skoda Auto.

Skoda zapowiada 30 premier w trzy lata

W ramach strategii 2025 Skoda zaprezentuje w pierwszej połowie roku seryjną wersję modelu koncepcyjnego VISION iV. Pierwszy w pełni elektryczny SUV jest również pierwszym pojazdem oferowanym przez markę, opartym na modułowej platformie MEB dla grupy VW.

Trwająca od 2019 roku kampania produktowa Skody obejmuje premiery 30 nowych modeli do końca 2022 r., z których ponad dziesięć będzie częściowo lub całkowicie zelektryfikowana. Sto piętnaście lat po wprowadzeniu pierwszego samochodu do produkcji firma działa na ponad 100 rynkach, dostarczając rocznie 1,24 miliona pojazdów klientom na całym świecie.

Zobacz także: Mitsubishi Eclipse Cross - niskie koszty eksploatacji

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

Skoda Octavia występuje w wielu wersjach różniących się poziomem wyposażenia i stylizacją, a nowa odmiana Scout jest najbardziej wszechstronną z nich – auto jest dynamiczne, bogato wyposażone i ma zdolności do jazdy poza asfaltem. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

Elektryczny SUV Skody może występować w kilku wersjach różniących się stylizacją wnętrza – ich kolory i wzornictwo nawiązują do popularnych nurtów w wykończeniu wnętrza domu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda Vision iV Materiały prasowe
Skoda Vision iV

Historia marki Skoda

Założyciele firmy Václav Laurin i Václav Klement położyli podwaliny pod rozwój firmy Skoda w grudniu 1895 r., otwierając przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i serwisem rowerów w Mladá Boleslav.

Firma Laurin & Klement (L&K) w ciągu kilku lat przekształciła się w producenta samochodów oraz motocykli. Zaawansowane technicznie modele z innowacyjnymi rozwiązaniami szybko zyskały popularność, m.in. w Wielkiej Brytanii, na jednym z najbardziej wymagających rynków eksportowych.

Pierwszy samochód Laurin & Klement, Voiturette A, zadebiutował już w 1905 roku. Był modelem przeznaczonym do codziennej jazdy, o doskonałym stosunku ceny do wydajności. L&K kompleksowo rozszerzał swoje portfolio modelowe i wkrótce oferował również samochody sportowe i dostawcze, które przekonały kierowców na całym świecie.

Podstawą dalszego rozwoju firmy było połączenie Laurin & Klement oraz grupy Skoda w 1925 roku, co zapewniło niezbędny kapitał dla dalszej ekspansji. W tym czasie powstało też logo marki.

Zobacz także: Volkswagen zapowiada rewolucję modelową

REKLAMA

1906 LK Voiturette Typ A Materiały prasowe
1906 LK Voiturette Typ A

Światowe plany obchodów 125-lecia Skody

Na rok 2020 Skoda zaplanowała liczne działania celebrujące 125. rocznicę powstania marki, które obejmą wydarzenia dla klientów Skody, entuzjastów motoryzacji, ale także dla pracowników firmy.

Skoda stworzyła na przestrzeni ponad stu lat wiele legendarnych modeli, a niektóre z nich będą obchodzić w 2020 roku okrągłą rocznicę swoich premier, np. zaprezentowana 85 lat temu Skoda 935 Dynamic z opływowym nadwoziem czy obchodząca 60. urodziny Skoda Octavia Combi.

2020 rok to także 70. rocznica startu załogi Skoda w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, który podkreśla długą tradycję motorsportową marki, kontynuowaną dziś choćby w rajdach samochodowych.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA