Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda wznawia dostawy do Ukrainy

Skoda Auto wznawia dostawy pojazdów swojej marki do Ukrainy w formacie zestawów SKD (Semi-Knocked-Down). Auta SKD będą, tak jak dotychczas, montowane w fabryce biznesowego partnera Skody – firmy Eurocar w Solomonowie.

Skoda wznawia dostawy do Ukrainy fot. materiały prasowe
Skoda wznawia dostawy do Ukrainy

W pierwszej partii do Ukrainy zostanie dostarczonych 80 zestawów SKD modeli Skoda - Kodiaq i Karoq. Wzrost wielkości produkcji w zakładzie w Solomonowie będzie zależał od przebiegu wojny.

Fabryka firmy Eurocar w Solomonowie posiada 20-letnią tradycję montażu samochodów Skody i innych modeli Grupy Volkswagen. Roczna zdolność wytwórcza wynosiła 80 000 samochodów zmontowanych w trybie CKD (Completely-Knocked-Down) i 30 000 w SKD (Semi-Knocked-Down), jednak z powodu wojny w Ukrainie produkcja została wstrzymana. Zamiast tego zakład stał się centrum dystrybucyjnym, przyjmując pomoc żywnościową i humanitarną, a następnie kierując ją tam, gdzie jest ona potrzebna. W fabryce zakwaterowano także rodziny uchodźców. Marka Skoda od samego początku włączyła się w pomoc fabryce oraz innym, dotkniętym wojną Ukraińcom.

Skoda wznowiła działania w Ukrainie

Z powodu wąskich gardeł w dostawach wiązek kablowych związanych z wojną, Skoda Auto na osiem tygodni, od 3 marca br., została zmuszona do wstrzymania produkcji całkowicie elektrycznego modelu Enyaq iV. Mając na celu jak najszybsze jej wznowienie, marka i jej dostawcy zaczęli szukać możliwości przywrócenia wytwarzania wiązek kablowych w innych zakładach w Europie i Afryce Północnej.

W ten sposób, w ciągu pięciu tygodni od wybuchu wojny, Skoda Auto i firma PEKM Kabeltechnik zdołały przenieść część produkcji wiązek kablowych z Ukrainy do Mladej Boleslav. PEKM zbudował niezbędny sprzęt w halach montażowych udostępnionych przez Skodę, a od początku kwietnia br. produkcja komponentów stopniowo rosła. W zakładach pracuje 35 kobiet z ukraińskiego zakładu we Lwowie, które obecnie szkolą nowych pracowników.

- W Skoda Auto od kilku tygodni ściśle współpracujemy z naszymi partnerami, aby zminimalizować wpływ wojny w Ukrainie na dostawy wiązek kablowych. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich stron w krótkim czasie wznowiliśmy produkcję w Ukrainie, a także znacząco zwiększyliśmy moce wytwórcze. Dziękuję całemu zespołowi i wszystkim zaangażowanym dostawcom za to osiągnięcie. Jednocześnie mogę zapewnić naszych ukraińskich partnerów, że jesteśmy i pozostaniemy im w pełni oddani. Zasługują oni na wielki szacunek – nadal dostarczają produkty, na tyle, na ile pozwalają na to okoliczności – powiedział Karsten Schnake, członek zarządu ds. zakupów w Skoda Auto.

Zobacz również:
REKLAMA