REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda zamyka trzy kwartały 2020 roku na plusie

Pomimo zamknięcia kanałów sprzedaży w pierwszej połowie roku w wyniku pandemii COVID-19, światowe dostawy Skody we wrześniu ponownie wzrosły osiągając poziom z 2019 roku. Do końca trzeciego kwartału Grupa Skoda Auto osiągnęła zysk operacyjny w wysokości 469 mln euro.

Skoda Octavia RS iV materiały prasowe
Skoda Octavia RS iV

Pozostałe kluczowe dane finansowe odzwierciedlają stabilną pozycję firmy. Przychody Skoda Auto w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku wyniosły ponad 12 miliardów euro, a zwrot ze sprzedaży wynosi 3,9 proc. W sumie, od stycznia do września 2020 roku, Skoda Auto dostarczyła 721 900 pojazdów do klientów na całym świecie (-21,0 proc.).

Przyczyną zmniejszonych wyników dostaw są przede wszystkim znaczące ograniczenia w kanałach sprzedaży, które wystąpiły w pierwszej połowie roku oraz 39-dniowa przerwa w produkcji w czeskich fabrykach w marcu i kwietniu. Sytuacje te były rezultatem globalnych ograniczeń wdrażanych w celu powstrzymania pandemii COVID-19. Marka nabiera jednak rozpędu po trzecim kwartale. We wrześniu Skoda Auto dostarczyła 104 600 pojazdów, co oznacza wzrost o 2,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Zysk operacyjny Grupy Skoda Auto w pierwszych trzech kwartałach wyniósł 469 mln euro, a rentowność sprzedaży utrzymuje się na poziomie 3,9 proc.

- Kluczowe dane finansowe za trzeci kwartał dowodzą, że wdrożone przez nas programy oszczędnościowe przynoszą rezultaty. Widzimy efekty krótkoterminowego programu redukcji kosztów i nakładów inwestycyjnych oraz działań mających na celu optymalizację naszych aktywów obrotowych i płynności finansowej. Bardzo uważnie obserwujemy obecny rozwój sytuacji związanej z pandemią COVID-19. Zamierzamy podjąć dalsze kroki w celu złagodzenia skutków finansowych coraz bardziej rygorystycznych środków mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa – komentuje Klaus-Dieter Schürmann, członek zarządu Skoda Auto ds. Finansów i IT.

Skoda konsekwentnie realizuje założone cele i kontynuuje najbardziej ambitną kampanię modelową w historii marki. Na początku września w Pradze odbyła się premiera pierwszego w pełni elektrycznego SUVa marki – Enyaq iV. Wprowadzenie na rynek międzynarodowy pierwszego modelu seryjnego marki opartego na platformie MEB Grupy Volkswagen nastąpi wiosną 2021 r. Producent prognozuje, że nowy SUV zapewni dalszy pozytywny impuls i przyciągnie kolejnych klientów.

- W ciągu ostatnich trzech miesięcy nasze wyniki na rynkach międzynarodowych zdecydowanie poprawiły się. Nasi dealerzy pracowali niestrudzenie przez cały rok, aby zapewnić klientom najlepszą możliwą obsługę w tej bezprecedensowej sytuacji. Ponadto nasze programy restartowe przyniosły zamierzony rezultat. Nasz udział w rynku w Unii Europejskiej osiągnął do końca września rekordowy poziom 5,4 proc., co oznacza wzrost o 0,6 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2019 roku. Ponadto byliśmy w stanie zwiększyć ilość zamówień i dostaw we wrześniu w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Dalszy rozwój dostaw naszych pojazdów jest bezpośrednio powiązany z przebiegiem obecnej fali COVID-19, dlatego nie jest możliwe sporządzenie wiarygodnej prognozy na czwarty kwartał – podkreśla Alain Favey, członek zarządu Skoda Auto ds. sprzedaży i marketingu.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Głosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

Skoda Octavia występuje w wielu wersjach różniących się poziomem wyposażenia i stylizacją, a nowa odmiana Scout jest najbardziej wszechstronną z nich – auto jest dynamiczne, bogato wyposażone i ma zdolności do jazdy poza asfaltem. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

Elektryczny SUV Skody może występować w kilku wersjach różniących się stylizacją wnętrza – ich kolory i wzornictwo nawiązują do popularnych nurtów w wykończeniu wnętrza domu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda Octavia Materiały prasowe
Skoda Octavia

721 900 aut Skody w trzech kwartałach 2020 r.

W pierwszych trzech kwartałach roku Skoda dostarczyła do klientów na całym świecie 721 900 samochodów (-21,0 proc.).

W Europie Zachodniej dostawy spadły o 21,2 proc. w pierwszych dziewięciu miesiącach roku do 312 900 pojazdów. Na drugim co do wielkości rynku w Niemczech firma odnotowała 113 200 dostaw (-22,6 proc.). W Norwegii liczba dostarczonych pojazdów wzrosła o 3,2 proc. do 5400 pojazdów.

W Europie Środkowej Skoda dostarczyła 134 000 samochodów w pierwszych dziewięciu miesiącach roku (-15,6 proc.). Na rynku krajowym, w Czechach, dostawy do klientów wyniosły 62 300 dostarczonych sztuk (-11,3 proc.).

Na polskim rynku zostało zarejestrowanych 40 257 pojazdów (-18,9 proc.). Wyniki sprzedaży z przełomu I i II półrocza pokazują wzrostowy trend rejestracji aut Skody. W czerwcu i lipcu pojazdy marki znalazły się na pierwszym miejscu motoryzacyjnych list sprzedażowych. We wrześniu zarejestrowano 5221 modeli, co nie tylko plasuje Skodę wysoko w zestawieniu, ale oznacza wzrost o 18,5 proc. w stosunku do września 2019 roku.

W Europie Wschodniej, z wyłączeniem Rosji, Skoda odnotowała 27 400 dostaw pojazdów w okresie od stycznia do września, co oznacza spadek o 26,2 proc.

W Rosji Skoda odnotowała wzrost o 6 proc. w pierwszych trzech kwartałach roku, dostarczając 65 200 pojazdów.

W Chinach Skoda dostarczyła 124 900 pojazdów w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku (-35,8 proc.).

W Indiach dostawy do klientów od stycznia do września wyniosły 6800 pojazdów (-36,6 proc.).

W Turcji Skoda odnotowała 15800 dostaw pojazdów w pierwszych trzech kwartałach roku, co stanowi wzrost o 91,8 proc.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA