Słynny Maluch Toma Hanksa sprzedany za krocie

Pamiętacie zapewne białego Fiata 126p, którego otrzymał Tom Hanks? Teraz poczciwy Maluch trafił na aukcję i znów pomógł potrzebującym. Ostateczna cena osiągnięta na aukcji może zwalić z nóg.

Fiat 126p dla Toma Hanksa fot. materiały prasowe
Fiat 126p dla Toma Hanksa
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Zanim podamy cenę, za którą ten wyjątkowy egzemplarz Malucha zmienił właściciela i zasilił sporym dochodem konto fundacji Hidden Heroes, przypomnijmy pokrótce, o co chodzi z Fiatem 126p Toma Hanksa. Zaczęło się od tego, że kilka lat temu aktor, podczas kręcenia materiału do filmu "Most Szpiegów" w Budapeszcie, zrobił sobie kilka zdjęć przy napotkanych na ulicy egzemplarzach Fiatów 126p, które najwyraźniej mocno zauroczyły Hanksa. Zdjęcia, z pozującym przy aucie aktorem, miały żartobliwie sugerować, że "Maluch" to jego nowe auto.

REKLAMA
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Tom Hanks (@tomhanks)

Zdjęcia opublikowane na Instagramie rozniosły się po świecie lotem błyskawicy. Podchwycili to mieszkańcy Bielska-Białej, gdzie początkowo produkowane były Fiaty 126p. Monika Jaskólska zajęła się organizacją niezwykłego prezentu, jaki miał niebawem trafić do Hanksa. Po paru tygodniach poszukiwań zakupiono egzemplarz z początków produkcji, a dokładnie z roku 1974. Sponsorem akcji został Rafał Sonik, dzięki czemu fundusze zbierane na zakup i odbudowę auta mogły zostać przekazane na rzecz wsparcia Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Do tej charytatywnej akcji włączył się finansowo nawet sam Hanks. Auto natomiast w 2017 roku zostało przesłane drogą lotniczą do USA.

Samochód był pierwotnie w nienajlepszym stanie i musiał trafić do specjalistów z BB Oldtimer Garage. W kolejnym etapie gruntowną przeróbką wnętrza zajęli się światowej sławy spece z polskiej firmy tuningowej Carlex Design. Efekt końcowy robił wrażenie, choć jak zwykle nie zabrakło głosów krytyki, mówiących że auto zbyt mocno odbiega od oryginału. Ale nie o to przecież chodziło, żeby Hanksowi wysłać samochód w stanie fabrycznym. Co więcej, takie podejście umożliwiło spersonalizowanie Malucha pod zainteresowania nowego właściciela.

Fiat 126p Maluch Tom Hanksfot. materiały prasowe/bringatrailer.com
Maluch Toma Hanksa

Wnętrze jest oliwkowo-białe, biały jest także wieniec kierownicy. Nie zabrakło elementów podkreślających wyjątkowość tego egzemplarza i jego przeznaczenie, bo nawet na zegarach, wyskalowanych oczywiście w milach na godzinę, pojawiła się dedykacja z imieniem i nazwiskiem aktora, a także cytat z „Forresta Gumpa”. Ten o czekoladkach i życiu. Pojawiły się też elementy związane z maszynami do pisania, które aktor kolekcjonuje.

Fiat 126p dla Toma Hanksafot. materiały prasowe
Fiat 126p dla Toma Hanksa

Jak czytamy w opisie aukcji, Maluch przeszedł przed sprzedażą gruntowny przegląd, z wymianą płynów eksploatacyjnych, ale oprócz tego, mimo niewielkiego przebiegu, liczącego niespełna 300 mil, konieczna była naprawa kierunkowskazów czy regulacja gaźnika, a także wymiana akumulatora i paru innych elementów. Brzmi jak codzienność z Fiatem 126p, prawda? Kto miał lub ma, ten wie, o czym mowa.

Maluch Toma Hanksa w cenie samochodu premium

No dobrze, to ile w końcu kosztuje ten słynny Maluch? Otóż zakończona właśnie aukcja charytatywna zamknęła się kwotą, uwaga, 83,5 tys. dolarów, czyli 375 tys. złotych. Dokładnie tak. Fiat 126p z 1977 roku został sprzedany za tyle, ile w salonie kosztuje, przykładowo, nowiutki Mercedes-AMG C43 4MATIC w wersji cabrio. Ale wiadomo, że chodzi o coś zupełnie innego. Cała kwota trafi bowiem na konto fundacji Hidden Heroes, wspierającej rodziny weteranów wojennych.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

Zobacz także:
REKLAMA