Smart Fortwo Cabrio: Kabrioletem w miasto - Targi Frankfurt 2015

Nie ma nic lepszego niż jazda z otwartym dachem w słoneczny dzień. W Smarcie też o tym wiedzą, więc swoje dwuosobowe autko zamienili w kabriolet. Tak powstał Smart Fortwo Cabrio. 

Najlepszym sposobem na to, żeby auto zyskało na atrakcyjności i wzbudzało zazdrość wśród innych kierowców jest pozbawienie go dachu i tym samym zrobienie z niego kabrioletu. W należącym do Mercedesa Smarcie też o tym wiedzą i tak postanowili dać światu model Fortwo Cabrio – malutkie, dwuosobowe autko pozbawione dachu, które od lat udowadnia, że na coraz bardziej zatłoczone parkingi wielkich miast nie ma lepszego lekarstwa.

REKLAMA

Smart fortwo Cabrio nie jest jednak zwykłym, pozbawionym dachu autkiem, ale sprytnym kabrioletem na dwa sposoby. Pierwszą możliwością na uzyskanie nieograniczonej przestrzeni nad głową jest patent, który znamy już z Fiata 500C, czy też Citroena DS3 Cabrio. Polega ona na tym, że za pomocą jednego przycisku środkowa, „szmaciana” część dachu zsuwa się razem z tylną szybą i spoczywa nad klapą bagażnika. Taka operacja trwa 12 s i co ciekawe można wykonać ją również spoza samochodu używając do tego odpowiedniego przycisku na kluczyku.

Drugi ze sposobów jest tak de facto rozwinięciem tego pierwszego. Jeżeli kierowca chce mieć kabriolet pełną gębą musi zaprzęgnąć do roboty swoje mięśnie. Należy wówczas zdemontować pozostające nad drzwiami pałąki łączące ze sobą słupek A i B, a następnie włożyć je do bagażnika. Operacja ta trwa tyle, na ile kierowca sprawnie opanuje technikę demontażu wspomnianych pałąków. Ten patent przypomina nam trochę kosztującego kilkadziesiąt razy więcej Lamborghini Aventadora SV Roadster. Tam też, by cieszyć się wiatrem we włosach trzeba się najpierw nieco pogimnastykować. Warto dodać jeszcze, że materiałowy dach występować będzie w trzech kolorach: czarnym, czerwonym i niebieskim.

W momencie debiutu auto dostępne będzie z dwoma silnikami 3-cylindrowymi. Pierwszy z nich produkuje 71 KM i 91 Nm, a drugi 90 KM i 135 Nm. Bez względu na to, na którą z jednostek się zdecydujemy, do przeniesienia ich mocy może posłużyć manualna skrzynia 5-biegowa lub 2-sprzęgłowy „automat”.  

U naszych zachodnich sąsiadów zamówienia na Smarta Fortwo Cabrio można będzie składać już w listopadzie, a pierwsze egzemplarze trafią do właścicieli na początku przyszłego roku. Zobaczyć Smarta Fortwo w wersji bez dachu będzie można zobaczyć jednak nieco wcześniej, podczas jego publicznej premiery na wrześniowych targach we Frankfurcie.  

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA