REKLAMA

Spada sprzedaż nowych samochodów w Polsce

Podobnie jak w styczniu, również i w lutym liczba rejestracji nowych samochodów na polskim rynku mocno spadła.

Salon sprzedaży Shutterstock
Zakup samochodu od brokera, fot. Shutterstock

W lutym 2020 roku polski rynek notuje kolejny dwucyfrowy spadek liczby sprzedanych nowych samochodów. Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, cytowanych w raporcie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w lutym było aż o 12 proc. mniej rejestracji nowych aut niż przed rokiem. Krótszy o dwa dni luty był też o 2,4 proc. słabszy niż styczeń, kiedy na polskim rynku zarejestrowano niemal 44 tys. nowych samochodów osobowych.

Co ciekawe i zarazem bardzo zrozumiałe, w lutym, podobnie jak w styczniu, wzrósł import samochodów używanych do Polski. Obecnie importujemy średnio dwukrotnie więcej starych aut, niż kupujemy nowych.

Duży spadek widać w zakupach dokonywanych przez klientów indywidualnych, którzy w lutym zarejestrowali aż o jedną piątą mniej nowych aut niż jeszcze rok temu i o 11 proc. mniej niż w styczniu. Powodów jest kilka, jak choćby wysoka inflacja, informacje o spowolnieniu gospodarczym, a także epidemia koronawirusa COVID-19, która w lutym była coraz bliżej Polski.

Wzrosła natomiast liczba rejestracji samochodów z napędem hybrydowym i elektrycznym. Jak podaje w swojej analizie Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, powołując się na dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów, w lutym zarejestrowano ponad 4,2 tys. hybryd (w styczniu było to 4,2 tys.), co oznacza wzrost o ponad 147 proc. rok do roku.

Luty to także rejestracja 411 egzemplarzy (w styczniu 328 egz.) aut z napędem elektrycznym. To z kolei wzrost o ponad 158 proc. W tej grupie było 171 szt. aut z napędem elektrycznym i elektrycznym z rozszerzonym zasięgiem oraz 240 hybryd plug-in.

Zobacz także: premiery Genewy 2020 - serwis specjalny

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracje nowych samochodów w lutym 2020 r. – ranking modeli

Luty 2020 roku, podobnie jak styczeń, należał do Toyoty, która jednak po mocnym styczniu, kiedy to pokonała Skodę o ponad 1 tys. samochodów, w lutym wygrała z nią o zaledwie 41 egzemplarzy. Dalej znalazły się Volkswagen, Kia i Hyundai.

Mocny wynik Toyoty to efekt bardzo mocnej sprzedaży modeli Corolla i Yaris, a także C-HR i RAV4, które zajęły pierwsze, czwarte, piąte i siódme miejsce. W pierwszej piątce mamy aż trzy modele Toyoty i dwie Skody.

Najpopularniejsze modele nowych aut w lutym 2020 r.

  1. Toyota Corolla – 1664 szt.
  2. Skoda Octavia – 1583 szt.
  3. Skoda Fabia – 1285 szt.
  4. Toyota Yaris – 1237 szt.
  5. Toyota C-HR – 840 szt.
  6. Renault Clio – 838 szt.
  7. Toyota RAV4 – 736 szt.
  8. Dacia Duster – 718 szt.
  9. Ford Focus – 690 szt.
  10. Fiat Tipo – 679 szt.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

REKLAMA

Rejestracje nowych samochodów na firmę – luty 2020

W rankingu rejestracji nowych samochodów przez klientów instytucjonalnych na pierwszym miejscu wśród marek znalazła się Skoda, która wyprzedziła Toyotę o 647 egzemplarzy. Trzeci był Volkswagen, a dalej Mercedes i Ford.

Z kolei w ujęciu modeli, najpopularniejszym samochodem rejestrowanym na firmę była Skoda Octavia, która wyprzedziła Toyotę Corollę – liderkę sprzed miesiąca – o 116 egzemplarzy. Trzecia była Skoda Fabia, dalej Ford Focus i Renault Clio

Wysoko, bo pomiędzy 12. Kią Ceed, 13. Skodą Scalą, a 15. Nissanem Qashqai i 16. Dacią Duster znalazł się Mercedes GL, który trafił na miejsce 14. z liczbą 361 rejestracji.

Ulubione samochody Kowalskiego – luty 2020

Tradycyjnie najciekawsze rozstrzygnięcia mają miejsce w rankingu zakupów dokonywanych przez klientów indywidualnych. Ci w lutym 2020 roku wciąż wyraźnie preferowali modele Toyoty, która z liczbą 2275 rejestracji wyprzedziła drugą Skodę o ponad 500 egzemplarzy. Dalsze miejsca zajęły kolejno Kia, Hyundai i Dacia.

Ciekawostką jest, że wśród modeli królują dwie Toyoty (pierwszy Yaris i druga Corolla). Na trzecim jest Skoda Fabia, a tuż za nią Dacia Duster i Fiat Tipo. Mocny debiut w rankingu notuje natomiast nieduży SUV Skoda Kamiq, która wskoczyła do TOP 10 na miejsce 9.

Zobacz także: elektryczny ID.3 to początek wysypu premier VW

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA