Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ

Spadki cen paliw coraz głębsze

Dystrybutor z paliwem

W ostatnim tygodniu znów obniżyły się przeciętne ceny paliw na stacjach w Polsce. Benzyna "95", wg regularnych notowań e-petrol.pl, kosztuje 3,69 zł/l, czyli o 10 gr. mniej niż przed tygodniem. Olej napędowy przeciętnie wyceniany jest na stacjach na 3,72 zł/l, a to oznacza, że stracił w ciągu tygodnia 7 gr. Przeciętna cena autogazu to 2,15 zł/l, czyli jest o 4 gr. niższa niż przed tygodniem.

Kolejny tydzień z rzędu spadki objęły wszystkie województwa, choć oczywiście w różnym tempie. Największy ruch w dół jednocześnie dla paliw tradycyjnych - benzyny i oleju - objął w tym tygodniu lubuskie, opolskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie. Autogaz też potaniał we wszystkich regionach.

W 29. tygodniu roku (połowa lipca) e-petrol.pl odnotował najwyższe jednocześnie ceny benzyny i ON w tym roku, wynosiły one odpowiednio 4,70 zł/l i 4,72 zł/l. Jak łatwo zauważyć, od tego czasu spadły one już o całą złotówkę.

Pod koniec zeszłego tygodnia cena baryłki ropy naftowej zeszła poniżej 40 USD - trwa seria spadków z poziomu prawie 150 USD, osiągniętego latem. Teraz wprawdzie notowania wróciły lekko powyżej 40 USD, ale na razie trudno mówić o jakiejś nowej, trwałej tendencji. Trwa kryzys gospodarczy, który przekłada się na niższy popyt na ropę i paliwa na świecie, a to ma swoje odzwierciedlenie w cenach. Teraz rynek czeka na rozwój wydarzeń związanych z kłopotami finansowymi amerykańskich koncernów motoryzacyjnych (ważnych z punktu widzenia całej gospodarki), które proszą rząd o wsparcie finansowe, oraz na spotkanie kartelu producentów ropy OPEC (w przyszłym tygodniu). Organizacja ma zadecydować o kolejnym cięciu produkcji, by powstrzymać spadające ceny. Polska złotówka od kilku dni trzyma się minimalnie ponad poziomem 3,00 wobec dolara amerykańskiego. Wiodący operatorzy hurtowi kontynuują obniżki cen swoich produktów.

Przeciętne ceny paliw na stacjach w Polsce mogą się jeszcze teraz o kilka groszy obniżyć.

źródło: e-petrol.pl

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Trwają spadki cen paliw na stacjach tankowania w Polsce. Benzyna i olej napędowy kosztują już średnio o złotówkę mniej niż okresie szczytu cenowego w lipcu. Analiza sytuacji na rynkach międzynarodowych i w hurcie w Polsce wskazuje, że na razie na podwyżki się nie zanosi.
    auto motor i sport, 2008-12-09 15:18:53
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij