Spotkanie – Aston Martin i Porsche

Aston Martin i Porsche Panamera
Aston Martin Rapide i Porsche Panamera
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 433 680 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Prezentacja obu aut - konkurentów dla Mercedesa CLS - spodziewana jest na przyszłorocznym salonie samochodowym w Genewie. Nic więc dziwnego, że Porsche i Aston Martin trenują mięśnie swoich nowych zabawek na torze Nurburgring.

Panamera ma czerpać pełnymi garściami ze stylu znanego z modelu 911, ale pomiędzy nimi mają być spore różnice. Najważniejsza z nich jest taka, że Panamera ma mieć silnik umieszczony nie nad tylną osią, tylko z przodu, ale dla jak najlepszego rozłożenia masy, maksymalnie cofnięty w kierunku kabiny pasażerskiej.

Najsłabszą jednostką nowego Porsche ma być 3,5-litrowy silnik produkcji Volkswagena o mocy 300 koni mechanicznych. Mocniejsze odmiany mają być napędzane już własnymi konstrukcjami Porsche, a więc 8-cylindrowym silnikiem o mocy 350 koni mechanicznych lub jego podwójnie doładowaną odmianą, wyciskającą aż 560 koni mechanicznych!

Krążą słuchy, że można spodziewać się jeszcze bardzo sportowej Panamery napędzanej 10-cylindrową jednostką o mocy aż 700 koni mechanicznych. Każde czterodrzwiowe Porsche ma się świetnie nadawać do codziennej eksploatacji. A to dzięki 450-litrowemu bagażnikowi oraz sporemu wnętrzu. Marka z Zuffenhausen planuje sprzedawać 20 tys. sztuk Panamery rocznie.

O wiele mniej informacji posiadamy o Astonie Martinie. Niedługo po prezentacji auta o nazwie Rapide Concept w 2006 roku na salonie samochodowym w Detroit, poprzedni właściciel angieslkiej marki, czyli Ford, postanowił pozbyć się Astona, sprzedając go firmie Prodrive, dowodzonej przez Davida Richardsa.

Niedługo po zakupie marki, na dobre rozpoczęły się prace rozwojowe nad nowym modelem. Rapide oparty jest na płycie podłogowej modelu DB9, z którym dzieli też 12-cylindrową jednostkę napędową o mocy zwiększonej z 450 do 480 koni mechanicznych.

Źródło: Automedia

Zobacz także:
REKLAMA