Sprzedaż aut nadal spada. TOP 10 najchętniej wybieranych modeli

W lipcu liczba rejestracji nowych aut osobowych w Polsce spadła o niemal 11 proc., a po siedmiu miesiącach cały rynek spadł już o blisko 13 proc. Prezentujemy zestawienie najpopularniejszych modeli lipca.

Salon sprzedaży samochodów fot. Shutterstock
Salon sprzedaży samochodów

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, cytowanych przez IBRM Samar w najnowszym raporcie, w lipcu 2022 roku zarejestrowano w Polsce 34 702 szt. nowych samochodów osobowych, zatem o 10,7 proc. mniej niż przed rokiem. Nieco lepiej radzi sobie tradycyjnie segment premium, ale i tu notowany jest spadek rejestracji – w lipcu o blisko 9 proc. W związku z tą słabnącą sprzedażą – lipiec to już trzynasty z rzędu miesiąc na minusie – niższa niż w 2021 roku jest także skumulowana liczba rejestracji, która po siedmiu miesiącach 2022 r. wynosi 247 119 szt. (spadek o 12,06 proc.).

Jak wskazują eksperci Samaru, przyczyny tego stanu rzeczy są od wielu miesięcy te same. Należy do nich m.in. zmniejszona podaż samochodów, która jest efektem niedoborów części, w tym mikroczipów, ale to także wysoka inflacja czy wysokie stopy procentowe wpływające na poziom rat kredytów i leasingów.

Z raportu wynika, że zaledwie trzy marki z pierwszych dziesięciu zanotowały więcej zarejestrowanych aut, licząc rok do roku. Największy wzrost odnotował przy tym Hyundai (o 11,41 proc.), zaś największy spadek liczby rejestracji w TOP 10 zanotowała Skoda (o 32,59 proc.). Tytuł lidera rynku utrzymuje niezmiennie i niezagrożenie Toyota, której udział w rynku wyniósł już blisko 18 proc. Mimo dużego spadku na pozycji wicelidera znalazła się Skoda, a na trzecim miejscu uplasowała się Kia.

Zobacz także: najpopularniejsze modele nowych aut w Europie

Z kolei w rankingu modeli najczęściej kupowanym modelem osobowym w 2022 roku (styczeń-lipiec) jest dotychczas Toyota Corolla, która powadzi także w zestawieniu miesięcznym za lipiec 2022 r. W ujęciu rocznym za Corollą uplasowała się Kia Sportage, a dalej Toyota Yaris, Toyota RAV4 i Toyota C-HR.

Poniżej przedstawiamy ranking modeli najczęściej rejestrowanych w lipcu 2022 roku:

  1. Toyota Corolla – 1 659 szt.
  2. Dacia Duster – 1 201 szt.
  3. Kia Sportage – 1 017 szt.
  4. Skoda Octavia – 937 szt.
  5. Toyota Yaris Cross – 904 szt.
  6. Volkswagen Tiguan – 873 szt.
  7. Toyota C-HR – 872 szt.
  8. Hyundai i30 – 853 szt.
  9. Toyota Yaris – 799 szt.
  10. Volkswagen T-Roc – 797 szt.

Samar w raporcie wskazuje jeszcze na najchętniej wybierane modele w ujęciu zakupów dokonywanych przez klientów indywidualnych. Tutaj prym wiedzie Kia Sportage, przed Dacią Duster i Toyotą Yaris Cross. Dalej jest Toyota Yaris i Hyundai Tucson. Z kolei firmy najczęściej rejestrowały do tej pory w 2022 roku Toyotę Corollę. Na drugim miejscu jest Hyundai i30, na trzecim Toyota RAV4, na czwartym Skoda Octavia, a na piątym Toyota C-HR. Końca dominacji Toyoty nie widać, podobnie jak momentu stabilizacji dostaw części i zwiększenia podaży nowych samochodów. Problem dotyczy jednak nie tylko Polski, ale i całej Europy.

 

Zobacz również:
REKLAMA