Sprzedaż aut w Polsce odbiła się od dna - TOP 10 modeli

Po rekordowo słabych wynikach z kwietnia rynek nowych samochodów w Polsce notuje w maju zauważalną poprawę. Liczba rejestracji rośnie, choć do optymizmu wciąż daleko.

Sprzedaż samochodu Shutterstock
Sprzedaż samochodu, fot. shutterstock

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, które przytacza IBRM Samar wynika, że w maju 2020 roku zarejestrowano w Polsce o niemal 39 proc. samochodów osobowych więcej, niż w najgorszym od wielu lat kwietniu. Ale żeby nie było tak kolorowo, wynik 21 149 majowych rejestracji jest wciąż o 55 proc. słabszy od tego sprzed roku.

REKLAMA

O ponad 38 proc. niższa jest również suma rejestracji nowych samochodów osobowych, licząc od 1 stycznia do końca maja. Wyniosła ona w tym roku nieco ponad 144 tys. aut, przy czym w analogicznym okresie roku ubiegłego wynik te był o niemal 90 tys. aut większy.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Tak czy inaczej, rynek notuje wyraźne odbicie, czego powodem jest stopniowy powrót klientów do salonów i rozbudowanie kanałów sprzedaży online przez dealerów. Ruszyła także produkcja w fabrykach samochodów, przez co dostępność nowych samochodów będzie rosła.

Jak zauważa Samar w swoim raporcie, pomimo niezłej pozycji polskiego rynku na tle europejskich krajów, duży udział w rejestracjach nowych pojazdów w Polsce ma zjawisko reeksportu. W maju wyniósł on ponad 11 proc., co oznacza że około 2,4 tys. aut wyjechało poza granice kraju.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

TOP 10 najpopularniejszych nowych aut w Polsce

Hitem polskiego rynku nowych samochodów jest Toyota Corolla, która od początku 2020 roku została zarejestrowana w 6 853 egzemplarzach. Wyprzedziła tym samym Skodę Octavię (5 863 egz.) i Toyotę Yaris (5 118 egz.). Ciekawostką jest natomiast, że za czwartą Skodą Fabią (4 685 egz.) znalazła się Toyota RAV4, którą od 1 stycznia kupiło 3 417 osób.

Dalej znalazły się takie modele, jak Dacia Duster (3 393 egz.), Toyota C-HR (2 878 egz.), Renault Clio (2 807 egz.), Volkswagen Golf (2 653 egz.) oraz Skoda Superb (2 504 egz.)

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracje nowych samochodów - firmy

Wśród klientów instytucjonalnych największym wzięciem w 2020 roku cieszy się jak dotąd Toyota Corolla, której jednak na zderzaku siedzi w tym przypadku Skoda Octavia. Oba modele mocno wyprzedzają w tej kwestii Skodę Fabię.

Za tą trójką, ze sporą stratą, znalazła się kolejna siódemka aut – Volkswagen Golf, Toyota Yaris, Skoda Superb, Toyota RAV4, Renault Clio, Toyota C-HR oraz Volkswagen Passat.

Rejestracje nowych samochodów - klienci indywidualni

Najpopularniejszym wśród klientów indywidualnych modelem jest natomiast Toyota Yaris, która z wynikiem niemal 3 tys. rejestracji od początku roku wyprzedza drugą Toyotę Corollę o niemal 1000 szt. Na trzecim miejscu rankingu widnieje Dacia Duster.

Dalej znalazły się Toyota RAV4, Skoda Fabia, Fiat Tipo, Hyundai Tucson, Skoda Octavia, Toyota Aygo oraz Skoda Kamiq.

TOP 10 – ulubione samochody Polaków w maju 2020

Zobaczmy na koniec, jak przedstawiała się sytuacja rejestracji nowych samochodów w samym tylko maju, kiedy to rynek doświadczył długo wyczekiwanego ożywienia. W tym czasie najpopularniejsze modele w Polsce to:

  1. Skoda Fabia – 772 egz.
  2. Toyota Corolla – 754 egz.
  3. Skoda Octavia – 716 egz.
  4. Dacia Duster – 673 egz.
  5. Toyota RAV4 – 642 egz.
  6. Renault Clio – 593 egz.
  7. Toyota Yaris – 497 egz.
  8. Kia Ceed – 393 egz.
  9. Volkswagen Golf – 374 egz.
  10. Toyota C-HR – 332 egz.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA