REKLAMA

Sprzedaż nowych aut w Polsce drastycznie spadła

Zgodnie z przewidywaniami, w marcu liczba rejestracji nowych samochodów w Polsce bardzo mocno spadła. Kwiecień nie będzie wcale lepszy.

Sprzedaż samochodu Shutterstock
Sprzedaż samochodu, fot. shutterstock

Instytut Badania Rynku Samochodowego SAMAR opublikował dane pochodzące z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wynika z nich, że liczba rejestracji nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych była w marcu niższa niż w lutym, przez co łączna liczba rejestracji, liczona od stycznia do marca, jest niższa od tej sprzed roku.

REKLAMA

Jak zauważa IBRM Samar w swojej analizie, wynik z marca 2020 roku jest najgorszy od 2013 roku. Powodem są oczywiście obostrzenia, ale także obawy związane z pandemią koronawirusa. Chodzi z jednej strony o zakazy przemieszczania się, ale też strach klientów przed odwiedzaniem salonów.

O ile jednak kwestię zakupu samochodu można w dzisiejszych czasach przeprowadzić niemal całkowicie online i na koniec fizycznie odebrać tylko kluczyki, dokumenty i samochód, to pojawia się realny strach przed gospodarczym kryzysem i niepewność przyszłości, w tym zatrudnienia.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Jak zatem przedstawiają się prognozy ta koniec roku? Jest o wiele za wcześnie, żeby przewidzieć, jak wyglądać będą kolejne miesiące – z jednej strony nie wiemy jak rozwijać się będzie pandemia i kiedy osiągnie apogeum, z drugiej strony nie jest pewne, jaki krajobraz po sobie zostawi jeśli chodzi o gospodarkę i zatrudnienie.

IBRM Samar podjął się jednak prognoz, według których szacunki wskazują na spadek aż o jedną czwartą (dokładnie 24,4 proc.) w porównaniu do roku 2019. Po kilku latach wzrostów oznaczać to będzie prawdziwe tąpnięcie.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracje nowych samochodów w marcu 2020 r. w Polsce

Marzec 2020 roku stał pod znakiem początku epidemii koronawirusa w Polsce. Początek miesiąca był jeszcze w miarę „normalny”. Mimo to w marcu 2020 roku w Polsce zarejestrowano aż o niemal 41 proc. mniej aut niż rok wcześniej i o niemal 23 proc. mniej niż w lutym tego roku. Skumulowana liczba rejestracji spadła natomiast o niemal jedną czwartą w porównaniu do pierwszego kwartału roku ubiegłego.

Co ciekawe, jak czytamy w analizie, marcowa sytuacja w Polsce na tle innych krajów Europy była wciąż niezła – nasz kraj wylądował na wysokim siódmym miejscu na 30 rynków Europy.

Zobacz także:

Najpopularniejsze modele w marcu 2020 roku w Polsce

W marcu liderem rynku pozostała Toyota, która sprzedała nieco więcej aut niż druga Skoda i niemal dwukrotnie więcej niż trzeci Volkswagen. Zobaczmy jednak, które modele okazały się w marcu najpopularniejsze.

  1. Toyota Corolla – 1597 egz.
  2. Skoda Octavia – 1278 egz.
  3. Skoda Fabia – 1033 egz.
  4. Toyota Yaris – 1005 egz.
  5. Dacia Duster – 907 egz.
  6. Skoda Superb – 733 egz.
  7. Toyota C-HR – 702 egz.
  8. Renault Clio – 673 egz.
  9. Volkswagen Golf – 606 egz.
  10. Toyota RAV4 – 569 egz.

Na koniec jeszcze warto wspomnieć, które modele były najchętniej wybierane przez klientów indywidualnych. Tutaj liderem jest Toyota Yaris, przez Toyotą Corollą i trzecią Dacią Duster. Dalej znalazły się Skoda Fabia, Fiat Tipo, Hyundai Tucson, Toyota RAV4, Skoda Octavia, Skoda Kamiq i Toyota Aygo.

Z kolei w ujęciu rejestracji dokonywanych przez firmy, liderką w marcu jest Toyota Corolla, która nieznacznie wyprzedziła Skodę Octavię. Trzecia była Skoda Fabia.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA