Sprzedaż nowych aut w Polsce - rekordowy lipiec

Mimo że zwykle o tej porze roku Polacy myślą głównie o wydatkach na wakacyjne wojaże, to w minionym właśnie miesiącu szturmowali salony samochodowe. To był najlepszy lipiec dla dealerów od 15 lat!

Volkswagen Golf VII
Volkswagen Golf VII
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 000 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Polacy kupili w siódmym miesiącu tego roku 29 281 nowych osobówek. Od razu zaznaczmy, że to o 2,15% mniej niż w czerwcu, ale to sytuacja zupełnie normalna - wakacje zwykle wiążą się ze spadkiem popytu na samochody z salonu. Ale gdy porównamy ten lipiec z zeszłorocznym, okazuje się że sytuacja wygląda wręcz świetnie. Otóż w siódmym miesiącu 2015 roku kupiliśmy aż o 13,46% więcej nowych aut osobowych!

To jednocześnie najlepszy lipiec od 2000 roku, kiedy to Polacy sprawili sobie ok. 33 000 samochodów z salonu, a wśród nich dominowały Fiat Seicento, Skoda Fabia I i Daewoo Matiz. Nadal niepokojąco wygląda jednak proporcja sprzedaży aut klientom indywidualnym (38% ogólnej sprzedaży) w porównaniu do firm, choć i tutaj coś drgnęło - po kilku miesiącach rekordowo słabej sprzedaży, w wakacje zaczęło się sprzedawać trochę więcej samochodów prywatnych.

Spore zaskoczenie na pierwszej pozycji w rankingu najlepiej sprzedających się modeli. Skoda Octavia już drugi miesiąc z rzędu poza najwyższym stopniem podium - w czerwcu zdominowała ją mniejsza siostra Fabia, a królem lipca okazał się Volkswagen Golf. Niemiecki kompakt sprzedał się w ilości 1155 szt. Fabia na drugim miejscu - 1111 szt., Octavia trzecia - 1104 szt. Skoda niezmiennie wygrywa w klasyfikacji producentów, na pozostałych miejscach kolejno Toyota, Volkswagen i Opel.

Świetny okres trwa w salonach tzw. marek premium. Zaliczają się do nich przede wszystkim BMW, Mercedes i Audi i w takiej właśnie kolejności zdominowały rynek aut z "wyższej półki". BMW sprzedało w tym roku o prawie 10% więcej samochodów niż w 2014, a Mercedes poprawił się jeszcze bardziej: +18,94%! Jak widać Polacy coraz częściej sięgają po droższe wozy uznanych w naszym kraju marek, co przekłada się na dwukrotnie wyższą średnią wartość nowego samochodu (ok. 90 tys. zł) niż jeszcze 15 lat temu.

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA