REKLAMA

Sprzedaż nowych aut w kwietniu lawinowo spada

Zgodnie z przewidywaniami, sprzedaż samochodów w Polsce drastycznie spada. Instytut Samar podał właśnie wyniki z pierwszych 10 dni kwietnia.

Sprzedaż samochodu Shutterstock
Sprzedaż samochodu, fot. shutterstock

Instytut Badania Rynku Samochodowego Samar opublikował dane pochodzące z Centralnej Ewidencji Pojazdów, dotyczące pierwszych 10 dni kwietnia. Wynika z nich, że liczba dziennych rejestracji nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych spadła do poziomu zaledwie 800 sztuk, gdzie rok temu było ich średnio niemal 2 tys.

REKLAMA

Jak podaje Samar w swojej analizie, pierwszych 10 dni kwietnia to w sumie 6404 rejestracje samochodów osobowych i lekkich dostawczych, a to oznacza spadek aż o 64 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku. W przypadku samych tylko aut osobowych spadek wyniósł ponad 65 proc.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

W raporcie czytamy, że spadki dotknęły wszystkich czołowych importerów. Lider zestawienia pod względem liczby rejestracji – Toyota – notuje spadek o ponad 56 proc. Druga, jeśli chodzi o liczbę rejestracji w kwietniu, Skoda dotknięta została spadkiem o 68 proc. Trzeci Volkswagen zmniejszył sprzedaż o ponad 75 proc. względem ubiegłego roku.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

REKLAMA

REKLAMA

Początek spadków sprzedaży w marcu

Jak pisaliśmy w podsumowaniu rejestracji w pierwszym kwartale 2020 roku, pierwsze mocne spadki zanotowane zostały w marcu, jednak miesiąc ten, choć najgorszy od 2013 roku pod względem liczby rejestracji, nie był jeszcze tak „tragiczny”, jak będzie kwiecień. Dopiero bowiem w okolicach połowy miesiąca wprowadzone zostały ograniczenia związane z przemieszczeniem obywateli i działalnością przedsiębiorców.

Być może stopniowe uwalnianie ograniczeń, zapowiadane przez rząd na początek przyszłego tygodnia, zmniejszą nieco straty gospodarki, w tym także importerów, ale nie spodziewajmy się, że klienci ruszą masowo do salonów.

Zobacz także:

O ile bowiem kwestię zakupu samochodu można w dzisiejszych czasach przeprowadzić niemal całkowicie online i na koniec fizycznie odebrać tylko kluczyki, dokumenty i samochód, to pojawia się realny strach przed gospodarczym kryzysem i niepewność przyszłości, w tym zatrudnienia. Jak zatem widać, kwiecień stać będzie pod znakiem mocnego tąpnięcia, a kolejne miesiące raczej nie przyniosą znaczącej poprawy.

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA