REKLAMA

Sprzedaż nowych aut w kwietniu najniższa od lat

Zgodnie z przewidywaniami, liczba rejestracji nowych samochodów w Polsce notuje kolejne spadki. W kwietniu wynik był o dwie trzecie gorszy, niż przed rokiem.

Salon sprzedaży Shutterstock
Zakup samochodu od brokera, fot. Shutterstock

Dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wskazują na wyraźny, dalszy spadek liczby rejestracji nowych samochodów w Polsce. Jak zauważa w swoim raporcie IBRM Samar, łączna liczba rejestracji po czterech miesiącach 2020 roku jest niższa od tej zanotowanej w 2019 roku.

Samar prognozuje, że na koniec roku rynek nowych aut zamknie się liczbą 420 tys. rejestracji, co będzie oznaczać spadek aż o jedną czwartą w stosunku do wyniku z poprzedniego roku. Powodem będzie kontynuacja w kolejnych miesiącach trendu związanego ze spadkami sprzedaży aut.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Rejestracje nowych samochodów w kwietniu – ranking marek

Dane pochodzące z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców są zatrważające, bowiem pokazują, że w kwietniu 2020 roku zarejestrowano w Polsce niewiele ponad 15 tys. samochodów osobowych.

A to oznacza spadek aż o 67,14 proc., co z kolei przekłada się na wynik o ponad 31 tys. słabszy niż rok wcześniej, a w porównaniu do - już przecież słabego - marca 2020 roku, spadek wyniósł 48,61 proc., czyli dokładnie 14 417 szt.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Jak podaje analiza Samaru, bazująca na danych z CEPiK, wszystkie marki z TOP 10 zanotowały spadek liczby zarejestrowanych aut, licząc rok do roku. Największy ujemny wynik zanotowała Dacia, której sprzedaż spadła o ponad 53 proc., ale to jeszcze nic w porównaniu z Oplem, który będąc poza TOP 10 zmniejszył sprzedaż o rekordowe niemal 66 proc.

W rankingu najpopularniejszych marek 2020 roku, prym wiedzie nadal Toyota, która z wynikiem 18 774 rejestracji od początku roku wyprzedza drugą Skodę o ponad 1700 sztuk. Trzeci Volkswagen traci do lidera ponad 8,3 tys. rejestracji.

W samym tylko kwietniu Toyota zarejestrowała w Polsce 2346 nowych aut. Za nią była Skoda z liczbą 1939 rejestracji, a trzeci Volkswagen z 1120 rejestracjami.

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracje nowych samochodów w kwietniu – ranking modeli

Zobaczmy jeszcze, które modele samochodów osobowych cieszyły się w kwietniu największym wzięciem na polskim rynku. Według danych pochodzących z CEPiK, wśród modeli przoduje Toyota Corolla, która znalazła 787 nowych właścicieli, wyprzedzając drugą Skodę Octavię (596 rejestracji) i trzecią Skodę Fabię (490 rejestracji).

Na kolejnych miejscach w kwietniu znalazły się, kolejno: Dacia Duster, Toyota RAV4, Toyota Yaris, Toyota C-HR, Volvo XC60, Volkswagen Golf oraz Skoda Superb.

Na koniec podsumowanie dotychczasowych rejestracji nowych aut osobowych, licząc od początku roku do końca kwietnia. Lista TOP 10 polskiego rynku wygląda następująco:

  1. Toyota Corolla – 6100 szt.
  2. Skoda Octavia – 5147 szt.
  3. Toyota Yaris – 4621 szt.
  4. Skoda Fabia – 3913 szt.
  5. Toyota RAV4 – 2775 szt.
  6. Dacia Duster – 2720 szt.
  7. Toyota C-HR – 2546 szt.
  8. Volkswagen Golf – 2279 szt.
  9. Renault Clio – 2214 szt.
  10. Skoda Superb – 2211 szt.

Dodajmy jeszcze, że klienci indywidualni najchętniej od początku roku wybierają Toyotę Yaris, później Toyotę Corollę, Dacię Duster, Skodę Fabię i Toyotę RAV4.

Samar podaje jeszcze, że z kolei firmy najczęściej rejestrowały do tej pory Toyotę Corollę, przed Skodą Octavią, Skodą Fabią, Toyotą Yaris i Volkswagenem Golfem.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA