Spyker zainteresowany kupnem Saaba

Saab – 9-4X
Saab – 9-4X

Po tym, jak Fritz Henderson zrezygnował z pełnienia obowiązków prezesa amerykańskiego koncernu, zarząd firmy zaczął przyjmować nowe oferty dotyczące kupna Saaba. Przypuszcza się, że tymczasowy prezes General Motors - Ed Whitacre - będzie dążył do przyjęcia i rozpatrzenia wszystkich ofert pochodzących z czterech różnych grup inwestorów.

Jedna z nowych ofert została złożona już wczoraj przez duńskiego Spykera i jego rosyjskiego inwestora w postaci Converse Bank. Propozycja firmy dotyczy zakupu całej marki Saab, łącznie z crossoverem 9-4X, który jak donosi Automotive News, jest według zarządu Spykera autem godnym uwagi i wartym zainwestowania pieniędzy, by wprowadzić go w końcu do produkcji.

Jeśli doszłoby do porozumienia General Motors ze Spykerem, niewykluczone, że duńska firma wykorzysta niektóre rozwiązania konstrukcyjne opracowane przez inżynierów szwedzkich w swoim ekskluzywnym crossoverze D12 Peking-to-Paris, który jest już w mocno zaawansowanym stadium rozwoju.

Oprócz przyjęcia rezygnacji od Fritza Hendersona podczas spotkania zarządu General Motors, jego członkowie zapoznali się i omówili wstępnie ofertę od Spykera, a także od Beijing Automotive Industry Holding Co., Merbanco Inc. i Renco Group Inc.

Warto tu jednak zaznaczyć, że według doniesień Beijing Automotive jest zainteresowane wyłącznie produkcją modeli 9-3 i 9-5. Niektórzy oczekują, że zmiany w zarządzie amerykańskiego koncernu mogą zachęcić szwedzkiego Koenigsegga do renegocjacji warunków i powrotu do rozmów w sprawie przejęcia Saaba.

Saab, który od 2000 roku w całości należy do General Motors, nie przyniósł zysków przez ponad 7 lat. Co więcej, obecny rok prawdopodobnie również zakończy się stratą dla tej szwedzkiej marki.

Źródło: Moto Target

Zobacz również:
REKLAMA