Starym autem nie wjedziesz do centrum

Zasada będzie prosta, jeśli samochód nie spełnia odpowiednich norm nie wjedzie do centrum. Nakreślono już wstępne kategorie.

Eko naklejki ekologiczne
fot. dekra.pl

Posłowie PO przygotowują ustawę, która uniemożliwi wjazd do centrum miasta starszym pojazdom. Na wyznaczonych strefach pojawią się tabliczki oznajmujące jakie pojazdy będą mogły wjechać do centrum.

Auta zostaną podzielone na klasy ekologiczne. Na szybę trzeba będzie nakleić naklejkę z odpowiednim kolorem i cyferką określającą normę spalania. O klasyfikacji ma decydować też pierwsza data rejestracji pojazdu.

Jak to konkretnie wygląda? Pojazdy podzielono na kategorie (M - przewożące ludzi, N - ładunki, L - motocykle, trzykołowce, quady). Samochody napędzane dieslem zostaną podzielone na cztery kategorie: czerwoną, żółtą, zieloną i błękitną. Ta pierwsza dotyczy pojazdów zarejestrowanych od 1 stycznia 1997 r. do 31 grudnia 2000 r. Kategoria trzecia przysługuje pojazdom z okresu od 1 stycznia 2001 do 31 grudnia 2005 r. Zielone kartki otrzymają auta zarejestrowane od 1 stycznia 2006 do 31 grudnia 2009. Najczystsze samochody z naklejkami błękitnymi to pojazdy zarejestrowane nie wcześniej niż 1 stycznia 2010 r.

Eko naklejki ekologiczne

Mniej restrykcyjnie potraktowano auta z silnikami benzynowymi. Tu występują tylko dwie kategorie czwarta i piąta, czyli czerwona i zielona. Czerwoną otrzymają auta zarejestrowane od 1 stycznia 1993 r. do 31 grudnia 2000 r., zaś zieloną - od początku 2001 r. Auta starsze, które są poza klasyfikacją nie będą mogły przekraczać eko strefy.

Przepisy dotyczą też motocykli. Te wyprodukowane od 1 września 1980 do 16 czerwca 1999 roku dostaną żółtą naklejkę. Zieloną otrzymają motocykle wyprodukowane w okresie od 17 czerwca 1999 roku do 30 czerwca 2007 roku. Jednoślady zarejestrowane po 30 czerwca 2007 roku znajdowały się w strefie błękitnej (piątej).

Ale będą wyjątki. Pojazdy z żółtymi tablicami, czyli zabytkowe nie będą objęte żadnymi restrykcjami, dlatego że auta zabytkowe poruszają się sporadycznie. Pole do popisu będą też mieli kierowcy, którzy będą chcieli "awansować" swój samochód do wyższej kategorii. W tym celu trzeba będzie udać się do diagnosty i zmierzyć czystość spalin.

Jak uzyskać specjalną naklejkę? Każdy właściciel pojazdu będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek u starosty. Jej koszt to 10 zł. Kierowcy aut będą musieli przykleić ją na przednią szybę (obok naklejki rejestracyjnej), a motocykliści będą musieli ją pokazać podczas kontroli. Brak oznaczenia to mandat. Jak wysoki? Na razie nie wiadomo. Autor projektu, poseł PO Tadeusz Arkit twierdzi, że ustawa wejdzie w życie już w lipcu.

Zobacz również:
REKLAMA