Pożyczając samochód, właściciel pewnie liczy się z tym, że auto może na przykład zostać zarysowane, ale na pewno nie będzie szczęśliwy, jeśli okaże się, że zostało uszkodzone w wyniku stłuczki i czeka je poważniejsza naprawa. Czy AC, jeśli ma je wykupione, i OC będą w takiej sytuacji obowiązywały?
Ubezpieczenie OC
Jak wiadomo, polisa OC jest przypisana do samochodu, a nie do właściciela pojazdu. Wykupienie tej polisy sprawia, że finansową odpowiedzialność za stłuczkę lub wypadek przyjmuje na siebie ubezpieczyciel i to on wypłaca należne pieniądze poszkodowanym. To wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, więc poszkodowani dostaną odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Ciekawostką może tu być informacja, że ubezpieczenie nie zostanie wypłacone tylko w jednym przypadku − kiedy dojdzie do kolizji dwóch aut należących do tej samej osoby, np. jeśli dziecko porusza się jednym z aut zarejestrowanych na swojego rodzica. Natomiast konsekwencje stłuczki po wypłacie odszkodowania dotkną zarówno właściciela samochodu, jak i kierowcę, który pożyczył pojazd i nim jechał, ponieważ w historię ubezpieczeniową obu z nich zostanie wpisana informacja o szkodzie i trafi do bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to tyle istotne, że ubezpieczyciele korzystają z danych UFG przy wyliczaniu składek OC, dlatego właściciel samochodu, który nie miał nic wspólnego z kolizją, może się spodziewać wyższej ceny polisy. Na samego kierowcę, który prowadził samochód, konsekwencje spadną tylko wtedy, kiedy umyślnie doprowadził do stłuczki, nie miał prawa jazdy lub jechał autem pod wpływem alkoholu. Chociaż poszkodowani dostaną pieniądze od ubezpieczyciela, to kierowca, który pożyczył samochód i doprowadził do kolizji, będzie musiał je zwrócić na mocy tzw. regresu.
Ubezpieczenie AC
Kiedy właściciel pożyczonego samochodu wykupił polisę AC, można zlikwidować szkodę w ramach autocasco, kierowcy jednak niechętnie z tego korzystają, bo wiąże się to ze wzrostem składki AC w przyszłości (chyba że właściciel auta korzysta z ochrony zniżek). Może się też jednak zdarzyć, że likwidacja szkody z ubezpieczenia AC nie będzie możliwa, bo przy zawieraniu umowy ubezpieczyciel zastrzegł, że pożyczenie samochodu innej osobie wyłącza go z ochrony w ramach AC, może to dotyczyć przede wszystkim osób w wieku poniżej 25-28 lat, które są w grupie kierowców jeżdżących najbardziej brawurowo i powodujących najwięcej wypadków. Jeśli właściciel auta wie, że będzie pożyczał swoje auto, np. dziecku, powinien je do tego upoważnić i zastrzec to przy podpisywaniu ubezpieczenia AC.