REKLAMA

Strategiczna inwestycja w fabryce FCA w Tychach

Po modernizacji fabryki Fiat Chrysler Automobiles Poland, która pochłonie 755 mln zł, w Tychach będą produkowane hybrydowe i elektryczne samochody marek Jeep, Fiat oraz Alfa Romeo.

Fabryka FCA Tychy materiały prasowe
Fabryka FCA Tychy

Grupa FCA ogłasza inwestycje w fabryce w Tychach, która ma być rozbudowana i zmodernizowana. Projekt potrwa kilka lat i ma na celu uruchomienie w drugiej połowie 2022 roku seryjnej produkcji pierwszego z trzech nowych samochodów osobowych. Mowa o zelektryfikowanych modelach marek Jeep, Fiat oraz Alfa Romeo.

 

Projekt modernizacji polskiej fabryki w Tychach jest częścią planu inwestycyjnego koncernu FCA na lata 2019-2022. Grupa zainwestuje łącznie 5 mld euro na wprowadzenie kilkunastu nowych zelektryfikowanych modeli. Obecnie Fiat wytwarza elektryczną 500. we włoskiej fabryce Mirafiori, tej samej w której w 1957 roku uruchomiono produkcję pierwszej 500. Koncern FCA zainwestował już w nową linię produkcyjną turyńskiej fabryki 700 mln euro.

Fabryka FCA Tychymateriały prasowe
Fabryka FCA Tychy

Strategiczna inwestycja w fabryce FCA w Tychach - Co minutę nowe auto

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) to jeden z największych producentów samochodów osobowych w Polsce i jeden z najważniejszych w kraju inwestorów zagranicznych w branży przemysłowej. W skład grupy wchodzi trzynaście polskich spółek, które zatrudniają 6,4 tys. osób. W ubiegłym roku aż 74% produkcji polskich spółek FCA o wartości ponad 12,4 mld złotych znalazło swoich odbiorców poza granicami kraju.
Fabryka w Tychach jest jednym z największych zakładów produkcyjnych FCA. W zakładzie pracuje obecnie ok. 2,5 tys. osób, a na jego terenie znajdują się 42 firmy świadczące usługi na rzecz fabryki. Z jego linii montażowych co minutę zjeżdża nowy samochód. W 2019 roku zakład FCA w Tychach wyprodukował łącznie ponad 263 tys. samochodów marek Fiat, Abarth i Lancia, w tym: 179 689 szt. Fiata 500, 21 015 szt. Abartha 595 oraz 62 472 szt. Lancii Ypsilon.
Dla gospodarki niezwykle istotną i dochodową gałęzią jest eksport, a kluczowe znaczenie w polskim eksporcie ma motoryzacja. 99% wyprodukowanych w 2019 roku samochodów marek: Fiat, Abarth i Lancia wyeksportowano do 58 krajów świata.
Ogłoszona decyzja o inwestycji Grupy FCA ma również ważny wymiar symboliczny – pieczętuje przypadający na ten rok 100. jubileusz obecności Grupy i marki FIAT nad Wisłą. To właśnie 100 lat temu w Warszawie powstała spółka akcyjna Polski Fiat, a 11 lat później w Państwowych Zakładach Inżynierii w Warszawie ruszyła produkcja pierwszych Fiatów na włoskiej licencji. Powojenna historia marki odrodziła się w 1965 roku w warszawskiej FSO wraz z produkcją nowego samochodu na licencji i osiem lat później w FSM w Bielsku-Białej, gdzie z linii montażowej zjechały pierwsze egzemplarze Fiata 126p. W 1975 roku ruszyła produkcja w zakładzie w Tychach. W 1992 roku Fiat Auto nabył FSM, powołując do życia spółkę Fiat Auto Poland, obecnie Fiat Chrysler Automobiles – Poland.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsa

Fabryka FCA Tychymateriały prasowe
Fabryka FCA Tychy

Strategiczna inwestycja w fabryce FCA w Tychach - Pomoc publiczna

Ogłoszenie inwestycji FCA w fabryce w Tychach zostało przypieczętowane symbolicznym przekazaniem decyzji o przyznaniu pomocy publicznej dla Grupy FCA przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. KSSE skupia ponad 400 nowoczesnych firm z małego i wielkiego biznesu, które, inwestując blisko 40 mld zł, utworzyły ponad 80 tysięcy nowych miejsc pracy. Przyznane wsparcie dotyczy stworzenia korzystnych warunków realizacji planowanej inwestycji poprzez zapewnienie FCA możliwości skorzystania z ulg podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA