Straż Miejska traci fotoradary

Najwyższa Izba Kontroli dopatrzyła się wielu nieprawidłowości w korzystaniu z fotoradarów przez strażników miejskich. Funkcjonariusze mają stracić prawo do ich obsługi.

Straż Miejska

NIK w raporcie z listopada 2014 wskazywał, jakoby Straż Miejska miała wykorzystywać fotoradary nie po, żeby poprawić bezpieczeństwo na drogach, ale żeby do kasy wpływało więcej pieniędzy. Najwyższa Izba Kontroli zarekomendowała, aby odebrać strażnikom fotoradary, szczególnie te mobilne.

REKLAMA

Do raportu z 2014 roku przychylił się Sejm. Pod koniec lipca ustawa o odebraniu praw do fotoradarów dla Straży Miejskiej została przegłosowana. Wspólny projekt SLD i PO zyskał poparcie 408 posłów, 18 było przeciw, jeden się wstrzymał.

W samym tylko Wrocławiu Straż Miejska w ubiegłym roku wystawiła 17 531 mandatów na łączną kwotę 2,562 mln zł. W tym roku, jak na razie to znacznie mniej. Od stycznia do czerwca wystawiono 6885 mandatów, które zasiliły gminną kasę o 1,087 mln zł.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku. Wtedy uprawnienia do obsługi fotoradarów trafią w ręce policji oraz Inspekcji Ruchu Drogowego. Pieniądze z mandatów za przekroczenie prędkości trafią zaś do budżetu państwa.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA