REKLAMA

Strefa zamieszkania – przepisy, pułapki, znaki

Strefy ruchu, drogi wewnętrzne i strefy zamieszkania – każdy obszar rządzi się swoimi prawami. Wyjaśniamy, jakie są między nimi różnice i jakie przepisy w nich obowiązują.

znaki drogowe shutterstock.com
znaki drogowe,

znaki drogowemateriały prasowe
znaki drogowe

Strefa zamieszkania - przepisy

Strefa zamieszkania oznaczona jest niebieskim znakiem informacyjnym „D40” .

Najważniejsze zasady ruchu panujące w strefie zamieszkania:

  • Prędkość w strefie zamieszkania ograniczona jest do 20 km/h
  • Parkowanie w strefie zamieszkania dozwolone jest tylko w miejscach wyznaczonych
  • Pieszy w strefie zamieszkania może korzystać z całej szerokości jezdni

Rozwijając kwestię ograniczeń prędkości to w strefach zamieszkania, aby „zmotywować” kierowców do obowiązującego ograniczenia, na jezdni często stosowane są progi zwalniające. Uwaga, na tym obszarze nie muszą być one oznaczone znakami pionowymi.
Co do parkowania w strefie zamieszkania to temat jest jasny – nie można stawać byle gdzie, tylko wyłącznie w miejscach wyraźnie oznaczonych jako miejsca parkingowe. Często zdarza się, że gdy mieszkańcy danej strefy zobaczą nieprawidłowo zaparkowany samochód (np. zagradzający przejazd dla samochodu służb komunalnych czy ratowniczych) sami chwytają za telefon i zgłaszają to straży miejskiej. Ta, akurat w tych, łatwych dla siebie sprawach, lubi działać szybko, więc zanim kierowca się zorientuje jego pojazd może być odholowany na parking a on sam ukarany mandatem.
Wyjeżdżając ze strefy zamieszkania należy też pamiętać, że trzeba ustąpić pierwszeństwa bezwzględnie wszystkim uczestnikom ruchu, nawet jeśli skrzyżowanie przypomina równorzędne a samochód nadjeżdża z lewej strony.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

REKLAMA

REKLAMA

znaki drogowemateriały prasowe
Znaki drogowe

Strefa ruchu – przepisy

W strefie ruchu obowiązują przepisy ruchu drogowego. Taka strefa oznaczona jest znakiem „D-52”, czyli tablicą z białym tłem i czarną sylwetką samochodu. W razie gdy mamy do czynienia ze strefą ruchu, na terenie której obowiązuje konkretne ograniczenie prędkości (często w takie strefy zamieniają się dziś centra miast) tabliczce informującej towarzyszy informacja o dozwolonym limicie.
Gdzie najczęściej występują strefy ruchu? Na parkingach supermarketów, w centrach miastach czy na osiedlach. Najczęściej spotykamy tam skrzyżowania równorzędne, na których obowiązuje tzw. „zasada prawej ręki”.

znaki drogowemateriały prasowe
Znaki drogowe

Droga wewnętrzna – zasady poruszania się

O tym, że wjeżdżamy na drogę wewnętrzną informuje biała tabliczka z czarnymi napisami. Najogólniej mówiąc na drogach wewnętrznych obowiązują zasady ustalone przez zarządcę drogi albo właściciela terenu.

Jak widać przepisy i zasady dotyczące strefy zamieszkania, stref ruchu oraz dróg wewnętrznych znacząco się od siebie różnią. Lepiej o nich wiedzieć, bo niewiedza, jak to zwykle bywa w życiu, może się okazać kosztowna.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA