Studenci ASP w Krakowie zaprojektują kluczyk do Rolls-Royce’a

Studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zostali zaproszeni przez Rolls-Royce’a do niezwykłego projektu, jakim jest stworzenie kluczyka dla przyszłych modeli marki.

Rolls-Royce Cullinan i studenci ASP w Krakowie fot. materiały prasowe
Rolls-Royce Cullinan i studenci ASP w Krakowie

Współpraca Rolls-Royce Motor Cars Warszawa, Rolls-Royce Motor Cars i Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zaowocowała powstaniem niezwykłego projektu. Studenci zostali bowiem zaproszeni do wyjątkowego dla marki przedsięwzięcia i w ciągu najbliższych miesięcy, pod okiem swoich wykładowców oraz designerów Rolls-Royce’a z Goodwood, będą projektowali przyszły kluczyk do Rolls-Royce’ów.

„Polski” kluczyk do Rolls-Royce’a

Jedna z najstarszych europejskich uczelni artystycznych, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz znany producent superluksusowych samochodów postawili przed studentami zadanie, by ci wypracowali swój własny projekt – pomysł na futurystyczny kluczyk do Rolls-Royce’a. Projekt, trwający przez cały zimowy semestr obecnego roku akademickiego, ma być doświadczeniem uświadamiającym studentom, jak wygląda proces projektowania przemysłowego, od wstępnego pomysłu aż po dostarczenie ostatecznej wersji fizycznego lub cyfrowego produktu.

Podczas pracy studenci będą wspierani zarówno przez projektantów marki, jak i wykładowców. W połowie trwania projektu zaplanowany jest przegląd projektów. Będzie zorganizowany na wzór spotkania z klientem, podczas którego omawiany i recenzowany jest postęp prac nad projektowaniem konkretnego egzemplarza Rolls-Royce’a.

Zwycięzcy odwiedzą Goodwood

Pod koniec trwania projektu, w styczniu 2023 roku, panel ekspertów z ASP oraz Rolls-Royce Motor Cars wyłoni trzech zwycięzców. Kryteria oceny to m.in. oryginalność, dopasowanie do wartości marki Rolls-Royce oraz fizyczne bądź cyfrowe rzemiosło stanowiące część projektu. Na zaproszenie Rolls-Royce Motor Cars Warszawa – jedynego dealera marki Rolls-Royce w Polsce – laureaci zagoszczą w domu marki Rolls-Royce w Goodwood. Będą mieli okazję odwiedzić studio projektowe, spotkać się z zespołem projektantów Bespoke oraz zobaczyć, jak powstają legendarne samochody.

Rolls-Royce Cullinan i studenci ASP w Krakowiefot. materiały prasowe
Rolls-Royce Cullinan i studenci ASP w Krakowie

– Zadanie wymaga zarówno umiejętności technologicznych jak i manualnych: ukończenie prac w zaledwie 3 miesiące jest wyzwaniem, ale wiem, że jest to do osiągnięcia. Pozwoli każdemu lepiej zrozumieć, czego marki będą oczekiwały w przyszłości – powiedział Fryderyk Zyska, projektant i wykładowca ASP, który będzie towarzyszył studentom przez cały czas trwania projektu.

– Każdy egzemplarz Rolls-Royce’a jest unikalnym wyrazem osobowości, wyobraźni i kreatywności właściciela. Tu każdy detal musi być idealny. Kluczyk jest bardzo ważnym elementem: jest bardzo osobistą rzeczą, która będzie towarzyszyła właścicielowi i faktycznym pierwszym punktem styczności z samochodem – wyjaśnił Felix Kilbertus, Head of Exterior Design, Rolls-Royce Motor Cars oraz członek jury. – Z niecierpliwością oczekujemy zarówno na pomysły studentów i na możliwość pokazania adeptom sztuki jak wygląda nasza praca projektowa – dodał.

Martin Simmet, projektant Rolls-Royce'afot. materiały prasowe
Martin Simmet, projektant Rolls-Royce'a

Jesteśmy ciekawi, jak zakończy się ten projekt i czy opracowany przez studentów kluczyk trafi później do produkcji. A może stanie się inspiracją dla designerów Rolls-Royce’a? Będziemy z zainteresowaniem śledzić poczynania studentów krakowskiej ASP i trzymamy kciuki za powodzenie.

Zobacz również:
REKLAMA