Subaru Impreza z rekordem toru Nurburgring

Subaru Impreza w wersji WRX STI Type RA NBR Special uzyskało najlepszy czas okrążenia toru Nurburgring w swojej klasie. Za drugim razem.

Subaru Impreza WRX STI Type RA
Subaru Impreza WRX STI Type RA
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 139 633 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Pierwsza próba pokonania okrążenia jednego z najsłynniejszych torów wyścigowych świata legła w gruzach za sprawą silnego deszczu. Drugie podejście odbyło się podczas znacznie lepszej, słonecznej pogody.

REKLAMA

W przedsięwzięciu chodziło o pokonanie rywali i objęcie fotela lidera w klasie czterodrzwiowych sedanów. Ten cel został zrealizowany z pomocą bardzo mocno zmodyfikowanego Subaru Impreza. Zejście poniżej siedmiu minut to nie lada wyczyn, a uzyskane 6 minut i 57,5 sekundy oznacza czas na poziomie... Porsche 918 Spyder.

Jak wspomnieliśmy, Subaru Impreza NBR Special nie jest samochodem seryjnym, do którego jest mu dalej, niż bliżej. Zbudowaniem bolidu zajęli się eksperci firmy Prodrive. Bazą był model WRC STI z roku modelowego 2017.

REKLAMA

REKLAMA

Subaru Impreza WRX STI Type RA
Subaru Impreza WRX STI Type RA

Do napędu posłużył 2-litrowy turbodoładowany silnik o czterech cylindrach w układzie przeciwsobnym (czyli po prostu bokser), generujący niewyobrażalne wręcz 600 KM mocy. Skrzynia biegów z modelu WRC pośredniczy w przekazywaniu mocy na obie osie. Jak podaje producent, największa prędkość zmierzona w czasie próby na torze Nurburgring sięgała 290 km/h.

Jeśli śledziliście relacje z wyścigu TT na Wyspie Man lub przejazdy na Festiwalu Prędkości w Goodwood, musicie kojarzyć ten samochód. Dodano mu jedynie nowy body kit z aktywnym tylnym spoilerem, dla poprawy trakcji. Skrzydło czerpie z technologii DRS, stosowanej w Formule 1.

W pierwszym kwartale przyszłego roku pojawić się ma drogowa wersja modelu Type RA (Record Attempt), która ma być napędzana 2,5-litrowym turbodoładowanym bokserem o mocy 310 KM, sportową skrzynię biegów, zawieszenie Bilstein i obniżoną masę - za pośrednictwem karbonowej maski i spoilera.

Zobacz także:
REKLAMA