Subaru Solterra – pierwszy elektryczny SUV marki

Subaru Solterra – tak nazywać się będzie pierwszy w pełni elektryczny SUV japońskiej marki, który powstaje przy współpracy z Toyotą. Ta druga pokazała niedawno bliźniaczy model bZ4X.

Subaru Solterra fot. materiały prasowe
Subaru Solterra

Toyota zaprezentowała niedawno, na salonie samochodowym w Szanghaju, model bZ4X, który będzie SUV-em o napędzie elektrycznym, z zasilaniem akumulatorowym. W wersji produkcyjnej pojawić się ma już w 2022 roku. Nie znamy jeszcze danych dotyczących parametrów jednostki napędowej, zasięgu czy ilości gromadzonej w akumulatorach energii, ale dowiedzieliśmy się wówczas, że napęd na cztery koła powstał przy współpracy z Subaru właśnie.

Teraz Subaru ogłosiło z kolei, że ich wersja elektrycznego SUV-a nazywać się będzie Solterra i powstanie na platformie e-Subaru Global Platform, w przypadku Toyoty nazywanej e-TNGA. Premiera Solterry to także rok 2022.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Subaru Solterra – w zgodzie z naturą

Subaru Solterrafot. materiały prasowe
Subaru Solterra

Nazwa Solterra powstała z połączenia słów „Sol” i „Terra”, łacińskich słów oznaczających odpowiednio „Słońce” i „Ziemię”. Subaru nadało tę nazwę pojazdowi elektrycznemu, aby „docenić matkę naturę i dalej rozwijać formę współistnienia z nią” – jak czytamy w komunikacie prasowym. Przy tym producent zapewnia o tradycyjnej dla SUV-ów Subaru możliwości poruszania się w dowolnym terenie, pomimo elektrycznego napędu.

Wróćmy jeszcze do samej platformy e-Subaru Global, która opracowana wspólnie przez Subaru i Toyotę, umożliwi opracowanie różnych pojazdów elektrycznych poprzez połączenie wielu modułów i komponentów, takich jak przód, środek i tył pojazdu. Ale nie tylko platforma, bo i sam SUV Solterra został opracowany wspólnie przez Subaru i Toyotę, gdzie po stronie Subaru stała wspomniana już technologia napędu na cztery koła, zaś do Toyoty należało opracowanie napędu elektrycznego.

Toyota bZ4X Conceptfot. materiały prasowe
Toyota bZ4X Concept

Na więcej szczegółów dotyczących samego napędu, ale i innych parametrów Subaru Solterry, jak i Toyoty bZ4X, musimy zaczekać. Prawdopodobne jest, że mocniejsze warianty otrzymają dwa silniki elektryczne, po jednym dla każdej z osi, natomiast mają być dostępne także bazowe odmiany, z jednym silnikiem i napędem na jedną oś – nietypowo dla Subaru, niemniej pozwalające obniżyć koszty i samą cenę.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA