Pierwsza w Polsce fabryka silników i „baterii” elektrycznych do samochodów osobowych marki Mercedes została zlokalizowana w Jaworze, około 70 km na zachód od Wrocławia, w gminie Jawor, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Ta zarządzana przez spółkę Mercedes-Benz Manufacturing Polska (MBMPL) fabryka produkuje nowoczesne czterocylindrowe silniki do pojazdów hybrydowych i z napędem konwencjonalnym oraz akumulatory do samochodów elektrycznych Mercedesa. Już 156 tys. silników i 27,5 tysiąca akumulatorów „Made in Jawor” zamontowanych jest do tej pory w samochodach Mercedesa, produkowanych w fabrykach koncernu na całym świecie (wg danych na koniec drugiego kwartału 2021 r.).
Zakłady w Jaworze należą do najnowocześniejszych fabryk na świecie. Rozwiązania zastosowane w zakładzie wpisują się w tzw. czwartą rewolucję przemysłową (Przemysł 4.0), obejmują automatyzację i robotykę, e-learning (wirtualną rzeczywistość), internet rzeczy, dane w chmurze, inteligentne systemy (smart systems). Fabryka zatrudnia ponad 1300 osób, z czego 40 proc. stanowią kobiety. W zarządzie podział ten wynosi dokładnie pół na pół.
Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!
Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!
Zielona fabryka
Zakład w Jaworze jest całkowicie neutralny pod względem emisji CO2, a 100 proc. energii elektrycznej produkowanej jest przez farmę wiatrową. „Przyjaźni dla środowiska: od produkcji do produktu” – tak można podsumować koncept zasilania w energię elektryczną i energię cieplną fabryki silników Mercedes-Benz w Jaworze. Projekt ten zakłada osiągnięcie bezemisyjności przy powstawaniu produktu finalnego.
Zakład, oprócz innowacyjnych rozwiązań w obszarze produkcji, jest również liderem w zakresie ekologii i niskiej emisji dwutlenku węgla. Najistotniejszą kwestią jest zrezygnowanie z energii, którą pozyskuje się z paliw kopalnych na rzecz poboru energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych, czyli wiatru i biomasy. Zakład jest całkowicie neutralny pod względem emisji CO2. Źródłem zielonej energii elektrycznej dla fabryki jest park elektrowni wiatrowych w Taczalinie, natomiast zielona energia cieplna to wynik wykorzystania zrębków drewna pochodzących w większości z plantacji tzw. wierzby energetycznej.