REKLAMA

Supersamochody dyktatora Gwinei Równikowej trafią na aukcję

Kolekcja rzadkich superaut syna prezydenta Gwinei Równikowej została znów przejęta przez policję. Pojazdy trafią niebawem na aukcję.

Kolekcja aut dyktatora Gwinei Równikowej Materiały prasowe
Kolekcja aut dyktatora Gwinei Równikowej

Teodoro Obiang Nguema Mangue to obecnie wiceprezydent Gwinei Równikowej, a prywatnie syn prezydenta tego kraju, Teodora Obianga Nguemy Mbasogo – dyktatora rządzącego od kilku dekad twardą ręką. Jest też przedsiębiorcą i znanym z wystawnego stylu życia playboyem.

W jego posiadaniu znajdują się liczne posiadłości, w tym w Paryżu czy Genewie. Majątek dyktatora Gwinei Równikowej i jego syna to także obrazy Renoira i Degasa, bezcenne meble i wiele innych przedmiotów o wartości wielu setek milionów dolarów.

Mężczyzna jest typowany na następcę ojca na pozycji prezydenta kraju. Większość czasu spędza jednak w podróży po całym świecie, gdzie prowadzi bardzo rozrzutny tryb życia, wydając ogromne sumy pieniędzy na nieruchomości, samochody i inne rozrywki. Podczas jednego weekendu w Południowej Afryce zakupił Bentleya Arnage, Bentleya Continental R oraz Lamborghini.

Zobacz także: kolekcja aut narkobossa El Chapo

REKLAMA

REKLAMA

Oprócz tego ma jedyną w kraju prywatną rozgłośnię radiową i jest dyrektorem państwowej telewizji. Ma wiele apartamentów w najdroższych miastach świata, a w Kalifornii w jednej z posiadłości założył studio nagraniowe.

W 2011 roku świat obiegła wiadomość o skonfiskowaniu przez francuską policję kilkunastu supersamochodów, należących do rodziny dyktatora. Powodem były liczne malwersacje finansowe, m.in. na terenie Francji, gdzie w pobliżu Łuku Triumfalnego syn prezydenta Gwinei Równikowej ma posiadłość.

Wśród tych aut były między innymi Bugatti Veyron Grand Sport, Maserati MC 12, Ferrari 599 GTO, Bugatti Veyron czy Porsche Carrera GT. Kilka lat później kolejna akcja, tym razem w Szwajcarii, przyniosła konfiskatę kolejnej dużej kolekcji superaut, liczącej 25 egzemplarzy, a wśród nich tak rzadkie perełki, jak Lamborghini Veneno Roadster i Koenigsegg One:1, a także McLaren P1 czy Bugatti Veyron.

Zanim przejdziemy do krótkiego przeglądu supersamochodów, które należały do przyszłego następcy przywódcy Gwinei Równikowej, dodajmy że kraj ten jest bardzo ubogi, mimo posiadania bardzo bogatych złóż ropy naftowej.

Przyczyną wysokiego poziomu ubóstwa jest ogromna korupcja, która szerzy się wśród urzędników na najwyższym szczeblu. Przez to, mimo PKB na osobę o kilka tysięcy dolarów większego niż choćby w Polsce, większość mieszkańców żyje w tragicznych warunkach.

Zobacz także: Ferrari SF90 Stradale - hybrydowe hiperauto

REKLAMA

Lamborghini Veneno Roadster

Model Veneno Roadster powstał w serii liczącej zaledwie dziewięć egzemplarzy, co potwierdza wyjątkowość kolekcji dyktatora Gwinei Równikowej. Do napędu auta służy 6,5-litrowy silnik V12 o mocy 750 KM.

Dzięki masie własnej na poziomie 1490 kg Veneno Roadster ma stosunek masy do mocy na poziomie 1,99kg/1 KM. Sprint do "setki" to kwestia zaledwie 2,9 sekundy, a prędkość maksymalna to 355 km/h.

Lamborghini Veneno RoadsterMateriały prasowe
Lamborghini Veneno Roadster

Koenigsegg One:1

Koeningsegg One:1 to auto, którego stosunek mocy do masy wynosi 1:1, stąd też wzięła się jego nazwa. Jeden z najszybszych drogowych aut na naszym globie. Każdy z sześciu egzemplarzy charakteryzuje moc maksymalna ponad 1 360 KM.

Od 0 do 100 km/h One:1 przyspiesza w 2,9 sekundy, a 400 km/h na liczniku pojawi się po zaledwie 20 sekundach. Auto napędzane jest silnikiem V8 twin turbo o pojemności 5 litrów.

Koenigsegg One:1Materiały prasowe
Koenigsegg One:1

REKLAMA

REKLAMA

McLaren P1

Do napędu tego supersamochodu służy 3,8-litrowy silnik V8, który generuje moc 737 KM i moment obrotowy 720 Nm. Ale ponieważ auto jest sportową hybrydą, silnik spalinowy wspierany jest przez motor elektryczny o mocy 179 KM i momencie obrotowym 260 Nm. Łączna moc systemowa sięga 916 KM, a moment obrotowy to 900 Nm.

Dzięki temu samochód przyspiesza do setki w mniej niż 3 s, do 200 km/h w mniej niż 7 s, a 300 km/h osiąga po około 17 s. Prędkość maksymalna szacowana jest na 370 km/h, ale została ograniczona do 350 km/h.

McLaren P1Materiały prasowe
McLaren P1

Bugatti Veyron

Dziś świat zachwyca się trzema hiperautami: Ferrari LaFerrari, Porsche 918 Spyder i McLarenem P1. Przed nimi był jednak samochód, o którym mówiło się jako o cudzie techniki i który z pewnością na zawsze zapisał się na kartach historii. Bugatti Veyron - pierwsze produkcyjne auto, które przełamało granicę 400 km/h.

Do jego napędu użyto 8-litrowego silnika W16, który generuje moc 1001 KM, a w późniejszych wersjach 1200 KM. Moment obrotowy sięga w topowej odmianie 1500 Nm. Na sprint do „setki” potrzeba tu jedynie 2,5 sekundy, a pierwsze 300 km/h pojawia się na liczniku po 16,7 sekundy.

Bugatti VeyronMateriały prasowe
Bugatti Veyron

Najciekawsze supersamochody z kolekcji dyktatora Gwinei Równikowej znajdziecie w poniższej galerii.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA