Supersamochody za miliony

Prawdopodobieństwo trafienia głównej wygranej w lotto wynosi 1:13 983 816. Nawet jeśli komuś uda się zgarnąć ogromną kasę, i tak nie będzie w stanie kupić większości spośród samochodów, które prezentujemy na najbliższych stronach. Równie niewielkie jest prawdopodobieństwo, że komuś z nas uda się zobaczyć którykolwiek z nich na żywo.

Lamborghini Aventador J
W 1970 roku Lamborghini pokazało Jotę – jedyną w swoim rodzaju odmianę modelu Miura, przygotowaną, by spełnić wymogi „Załącznika J” FIA, który reguluje wymogi techniczne stawiane autom wyczynowym. W tym roku do Genewy Włosi przywieźli wyczynową wersję Aventadora, bez dachu i przedniej szyby, ale z J w nazwie. W tym aucie nie ma sprzętu audio, klimatyzacji, czy nawigacji. Jest za to umieszczony za plecami kierowcy silnik V12 o mocy 700 KM oraz napęd na cztery koła. Tak jak Jota, Aventador J powstanie w jednym egzemplarzu. I oby w przeciwieństwie do niej nie dokonał żywota w pożarze po poważnym „dzwonie”. Auto prosto z Genewy pojechało do nowego właściciela, który zgodził się zapłacić za nie 2,1 miliona euro. Plus VAT.

 

Lamborghini Aventador J
Lamborghini Aventador J
Włókno węglowe, którym obudowano kokpit, przygotowano tak, by było miękkie w dotyku. To patent Lamborghini Z karbonowego dyfuzora wychodzą karbonowe wsporniki, na których zawieszono karbonowy spoiler

 

GTA Spano
Prace nad tym pojazdem rozpoczęto w Hiszpanii w 2005 roku, ale dopiero teraz zaprezentowano jego ostateczną wersję. Było na co czekać – przed tylną osią do pracy rwie się 820 KM mocy i 960 Nm momentu obrotowego, wyciśniętych z monstrualnego silnika V10 o pojemności 8,3 litra. Potrafi ą one rozpędzić samochód do prędkości ponad 350 km/h, a sprint do setki zajmuje 2,9 sekundy. Uwagę zwraca sposób otwierania drzwi – nie ma klamek, trzeba nacisnąć na znaczek producenta umieszczony na słupku obok drzwi, a te wówczas odskoczą. Chcesz sam sprawdzić jak to działa? Szykuj 860 tysięcy euro i szybko wpisuj się na listę oczekujących – powstanie tylko 99 egzemplarzy tego modelu.

GTA SPANO
GTA SPANO
Nadwozie wykonano z tytanu, włókna węglowego i kevlaru. Auto gotowe do jazdy waży zaledwie 1350 kg W sportowo urządzonej kabinie wzrok przyciągają wielkie manetki przy kierownicy służące do zmiany biegów

 

 

Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse
Odkąd Veyron w odmianie Super Sport zyskał tytuł najszybszego, seryjnie produkowanego auta świata – z wynikiem 431 km/h – jasne było, że któryś z klientów zażyczy sobie równie szybkiego roadstera. Oto i on – Grand Sport Vitesse z 1200-konnym silnikiem W16 za plecami kierowcy. Moment obrotowy – 1500 Nm; sprint od zera do setki – 2,6 s; prędkość maksymalna – 410 km/h! Ciekawe, czy przy „locie” z taką prędkością da się wystawić rękę ponad szybę? Czy w ogóle jest możliwe zdjęcie dłoni z kierownicy?! W tym aucie niesamowite jest wszystko, nawet średnia emisja CO2, która wynosi 539 g/km. Trafiłeś szóstkę w totka? Zrób sobie prezent – model Grand Sport Vitesse możesz mieć już za 1,75 miliona euro.

BUGATTI VEYRON 16.4 GRAND SPORT VITESSE

 

Aston Martin V12 Zagato
Dla uczczenia trwającej pół wieku współpracy brytyjskiego producenta z włoskim studiem projektowym powstała wyjątkowa odmiana modelu Vantage – V12 Zagato. Wnętrzności Vantage’a ukryto pod zaprojektowaną zupełnie od nowa, niezwykłą karoserią. Przygotowanie takiego samochodu zajmuje rzemieślnikom Astona Martina dwa tysiące roboczogodzin. Mają zbudować 150 egzemplarzy. Pierwsze trafi ą do klientów jesienią, ale marne szanse, byś mógł wpisać się na listę oczekujących – każdy ma już zaklepanego właściciela. Zapewne dlatego, że – w przeciwieństwie do pozostałych superaut – V12 Zagato jest nieprzywoicie tanie: kosztuje niecałe 490 000 euro.

Aston Martin V12 Zagato
Aston Martin V12 Zagato
Aston Martin V12 Zagato
Pokrywa silnika, wybrzuszony dach i drzwi są ręcznie robione z aluminium, błotniki i pokrywa bagażnika – z włókna węglowego Skórzane wnętrze z kontrastującymi przeszyciami to również efekt ręcznej pracy wysoko wykwalifi kowanych pracowników z Gaydon V12 Zagato można kupić w jednym z czterech, przygotowanych wyłącznie dla niego kolorów. Czas lakierowania – 100 godzin

 

 

Zobacz także:
REKLAMA