REKLAMA

Surowe kary za cofanie liczników już w 2019 r.?

Koniec bezkarnego cofania liczników w samochodach coraz bliżej. Za tydzień pierwsze czytanie projektu ustawy.

Licznik samochodu Materiały prasowe
Licznik samochodu, fot. materiały prasowe

18 września rząd przyjął projekt ustawy o karach za cofanie liczników w samochodach. Nowe przepisy mają ukrócić kwitnący w naszym kraju proceder oszukiwania potencjalnych nabywców samochodów z drugiej ręki.

Za tydzień, podczas posiedzenia Sejmu, odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy zmieniającej obecne przepisy. Jest realna szansa, że nowe zasady i surowe kary wejdą w życie już w styczniu 2019 roku.

Kręcenie liczników dziś

Zmiany w prawie mają pozwolić na ukrócenie oszukańczego procederu przekręcania liczników w używanych autach. Cofanie wskazań licznika wprowadza potencjalnego kupującego w błąd co do faktycznego stanu pojazdu i wpływa na cenę używanego samochodu.

Samochodowi oszuści, a także ich pomocnicy – zleceniodawcy i wykonawcy, są dziś praktycznie bezkarni. Tymczasem ich ofiarą padają niczego nieświadomi nabywcy, którzy na zakup wymarzonych czterech kółek wydają często ostatnie oszczędności.

REKLAMA

REKLAMA

Oprócz cofnięcia licznika często wymieniane na nowsze są elementy, które ulegają naturalnemu zużyciu i mogłyby zdradzić oszustów – nakładki na pedały, wieniec kierownicy, tapicerka fotela czy dźwignia zmiany biegów. To jednak nie jest traktowane jako oszustwo.

Jak czytamy w komunikacie, przesłanym przez resort sprawiedliwości, Minister Sprawiedliwości podkreśla, że konsekwencje bezradności państwa wobec takiego procederu ponoszą uczciwi obywatele, przepłacający za pojazd, który nie nadaje się do jazdy albo samochód „po przejściach”.

REKLAMA

Zmiany w prawie

W myśl nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy Kodeks karny, za każde celowe cofnięcie licznika grozić będzie kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Co ważne, kara grozić będzie zarówno zlecającemu oszustwo, jak i jego wykonawcy, czyli np. mechanikowi w warsztacie. Dziś można to robić, nie narażając się na karę, a co więcej - niektóre warsztaty wręcz oferują taką usługę, nazywając ją np. „korektą wskazań licznika” czy „naprawą licznika”.

Co więcej, pojawi się również kara grzywny w wysokości do 3000 złotych. Będzie ona grozić również wtedy, kiedy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku nieodwracalnej awarii licznika.

REKLAMA

REKLAMA

Stan licznika pod kontrolą CEPiK

Przypomnijmy, że stacje kontroli pojazdów już teraz przekazują do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stan licznika, który jest odczytywany podczas obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdów.

Teraz, po zmianie przepisów, SKP będą przekazywać do centralnej ewidencji także wszelkie informacje o fakcie wymiany licznika i stanu jego przebiegu w chwili odczytu przez diagnostę.

Projekt przewiduje też to, o czym pisaliśmy już wcześniej, że przy każdej kontroli policja, straż graniczna, inspekcja transportu drogowego, żandarmeria wojskowa i służby celne będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu.

REKLAMA

Dane pochodzące z takich kontroli również trafią do centralnej ewidencji pojazdów, a ich celem jest weryfikacja kolejnych odczytów. Ma to wyeliminować fakt cofnięcia wskazań licznika w okresie między przeglądami.

Podobne rozwiązania funkcjonują od dawna w państwach Europy Zachodniej. W Niemczech na przykład za fałszowanie wskazań licznika przebiegu kilometrów można trafić na 5 lat do więzienia.

W Austrii rok więzienia grozi za fałszowanie danych technicznych pojazdów. Francuskie prawo przewiduje 2 lata więzienia za zmianę wskazań licznika przebiegu, a w Czechach każda ingerencja w stan licznika grozi rokiem więzienia i przepadkiem samochodu.

Zobacz także: zmiany w badaniach technicznych

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA