REKLAMA

Suzuki Jimny powraca z homologacją ciężarową

Suzuki Jimny wchodzi znów do oferty, ale w mocno zmienionej wersji. Zgodnie z tym, co pisaliśmy kilka miesięcy temu, Jimny otrzyma homologację ciężarową. Co to oznacza?

Suzuki Jimny z homologacją ciężarową Materiały prasowe
Suzuki Jimny z homologacją ciężarową
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 78 500 PLN
Dostępne nadwozia: suv-3
SPRAWDŹ OFERTY

Zacznijmy od tego, że Suzuki Jimny to niezwykle udany model, przy którym jedyna montująca go fabryka po prostu nie nadąża z produkcją. Popyt jest tak wielki, że czas oczekiwania na własny egzemplarz dochodził do dwóch lat.

REKLAMA

Do tego doszły kwestie europejskich norm emisji spalin, które od 2021 roku zakładają drakońskie kary za przekroczenie wartości 95 g dwutlenku węgla na kilometr. A trzeba wspomnieć, że prosta jednostka napędowa niedużej terenówki emituje tego związku niemal dwukrotnie więcej.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Co zatem zrobić, żeby nie zabijać kury znoszącej złote jajka i nie uśmiercać tak dobrze przyjętego na europejskim rynku modelu? Jedno wyjście, jakie wydawało się całkiem prawdopodobne, to zastosowanie turbodoładowanego silnika 1.0 z technologią hybrydową, który pojawił się w ofercie innych modeli Suzuki. Japończycy poszli jednak zgoła inną drogą.

Tak jak wspominaliśmy w materiale sprzed kilku miesięcy, a co teraz zyskało oficjalne potwierdzenie, Suzuki Jimny oferowane będzie w wersji z homologacją ciężarową N1. Dla tej kategorii normy emisji nie są tak wyśrubowane, jak dla aut osobowych. Sprytne zagranie, ale co to zmienia?

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Tak naprawdę stosunkowo niewiele, z użytkowego punktu widzenia. Zniknie bowiem tylna kanapa, a Jimny stanie się pojazdem dwumiejscowym. Czyli – mówiąc z przymrużeniem oka – w zasadzie tak jak do tej pory, bo tylny rząd w tej mikroterenówce jest symboliczny i niewygodny, a do tego zabiera praktycznie cały bagażnik.

REKLAMA

REKLAMA

Jakie jest w tej sprawie oficjalne stanowisko marki? Skontaktowaliśmy się z przedstawicielem importera Suzuki w Polsce i w odpowiedzi usłyszeliśmy jeszcze inne, równie zrozumiałe wytłumaczenie zmian.

Jak mówi Sebastian Kościółek, manager ds. PR i produktu Suzuki Motor Poland, "zmiana podyktowana była oczekiwaniami klientów, bowiem większość nabywców tego modelu to użytkownicy profesjonalni z różnych branż, którzy ze względu na charakterystykę tego samochodu użytkowali auto głównie ze złożonymi tylnymi siedzeniami".

To właśnie dlatego Suzuki miało zdecydować się na wprowadzenie na rynek modelu z homologacją ciężarową, w którym tylną kanapę zastąpiono płaską podłogą. Oprócz tego przestrzeń ładunkową oddzielono bezpieczną przegrodą od pasażerów.

- Dzięki powiększeniu i zabezpieczeniu przestrzeni bagażowej Jimny stał się praktyczniejszym narzędziem do pracy - podsumowuje Sebastian Kościółek.

Suzuki Jimny z homologacją ciężarowąMateriały prasowe
Suzuki Jimny z homologacją ciężarową

Teraz użytkownikom odpadnie zatem problem wyjmowania tylnej kanapy lub jej składania dla uzyskania przestrzeni bagażowej. Dodatkowo zyska ona stabilną przegrodę, a także całe 33 litry pojemności w stosunku do osobowego Jimny'ego ze złożoną kanapą. W ten sposób całkowita pojemność bagażnika wyniesie solidne 863 litry, a z przodu wygodnie podróżować będą dwie dorosłe osoby.

Koniec końców, taka zmiana wyjdzie Jimny'emu na dobre i może wręcz dziwić fakt, że takiej dwumiejscowej wersji towarowej producent nie zaproponował od razu. Co ważne, pozostałe cechy auta pozostają niezmienione, bo Jimny wciąż ma ramę nośną, 3-wahaczowe, sztywne zawieszenie osi ze sprężynami śrubowymi i napęd na cztery koła AllGrip Pro z przekładnią redukcyjną.

Jimny w wersji ciężarowej jest też wyposażony w te same systemy bezpieczeństwa, co wersja osobowa, włączając system Dual Sensor Brake Support (DSBS) zapobiegający kolizji poprzez automatyczne uruchomienie hamulców, układ wspomagania ruszania na wzniesieniu oraz wspomaganie zjazdu ze wzniesienia. Do listy standardowego wyposażenia dołączył system eCall - funkcja szybkiego powiadamiania służb ratunkowych o wypadku.

Ile kosztować będzie Suzuki Jimny z homologacją ciężarową? Tej informacji polski importer jeszcze nie chce zdradzać, ale stanie się to już niebawem, być może jeszcze we wrześniu.

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA