Światowy Samochód Roku 2009 – lista finalistów

Audi A4 Avant
Audi A4 Avant

Samochody biorące udział w konkursie, muszą być dostępne w salonach sprzedaży w minimum 5 krajach na dwóch kontynentach. Jurorzy określają 20 różnych parametrów, które zostaną przetestowane i ocenione (od wyglądu nadwozia, po osiągi i bezpieczeństwo).

Każdy z nich jest oceniany w skali od 1 do 10 punktów według określonych wcześniej "Subiektywnych Standardów Oceny" (Subjective Rating Scale). Pierwsza runda ocen kończy się wyborem 10 aut finałowych, druga runda - określa zwycięzców.

W skład komisji oceniającej wchodzi 50 dziennikarzy motoryzacyjnych, reprezentujących wszystkie zakątki świata - od Argentyny, Australii, Chin, Indii, Japonii, Korei, Malezji, Nowej Zelandii, aż po Francję, Niemcy, Polskę, Wielką Brytanię i Rosję.

Dziennikarze zasiadający w komisji jurorów muszą spełnić określone warunki. Muszą na przykład, w swoich krajach, regularnie zajmować się testami drogowymi aut, stanowiącymi nieodzowny element ich dziennikarskiego fachu. W tym roku w komisji oceniającej auta do tytułu WCOTY Polskę reprezentują: Maciej Pertyński oraz Robert Przybylski.

O tytuł Światowego Samochodu Roku 2009 walczyć będzie 11 samochodów, ponieważ jedna para występuje ex aequo:
- Audi A4 / Avant,
- BMW 7 Series,
- Citroen C5 Sedan / C5 Tourer,
- Fiat 500,
- Ford Fiesta,
- Honda Fit / Jazz,
- Jaguar XF,
- Mazda Atenza / Mazda6,
- Nissan GT-R,
- Toyota iQ,
- Volkswagen Golf VI.

Na liście zakwalifikowanych do finału konkursu o nagrodę Światowego Sportowego Samochodu Roku widnieje już tradycyjnie 10 kandydatów:
- Audi RS 6 Avant,
- BMW 135i Coupe / Cabriolet,
- Corvette ZR1,
- Lamborghini LP560-4 Gallardo,
- Mercedes-Benz C 63 AMG,
- Mercedes-Benz SL 63 AMG,
- Mitsubishi Evo X / Evo MR,
- Nissan GT-R,
- Porsche 911 Carrera,
- Subaru Impreza WRX STI.

W kolejnym etapie konkursu (23 - 27 lutego 2009), członkowie jury oddadzą swoje głosy na wybranych kandydatów, w wyniku czego poznamy zwycięzców w kategoriach:

- World Car of the Year,
- World Green Car,
- World Performance Car,
- World Design of the Year.

9 marca poznamy trzech finalistów we wszystkich kategoriach, a miesiąc później, podczas Salonu Samochodowego w Nowym Jorku, zostanie ogłoszona lista wszystkich tegorocznych laureatów.

Pierwszy tytuł Światowego Samochodu Roku otrzymało w 2005 r. Audi A6. W kolejnych latach nagroda powędrowała do BMW serii 3 (2006) i Lexusa LS460 (2007). W ubiegłym roku jury doceniło najnowszą Mazdę 2/Demio.

W galerii obok znajdziecie zdjęcia wszystkich finalistów.

Źródło: Moto Target

 

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA