REKLAMA

Święta na drogach. Policja podaje tragiczny bilans

Komenda Główna Policji podsumowuje sytuację drogową z minionych właśnie dni świątecznych. Niestety, na drogach zginęło 20 osób.

Wypadek Shutterstock
Wypadek, fot. shutterstock

Jak podaje w swoim oficjalnym komunikacie Komenda Główna Policji, od 24 do 26 grudnia, czyli w Wigilię i oba dni Świąt Bożego Narodzenia, na polskich drogach doszło w sumie do 187 wypadków.

REKLAMA

Ze statystyk policyjnych wynika, że w tych wypadkach śmierć poniosło łącznie aż 20 osób. Rannych osób odnotowano dokładnie 233. W trakcie kontroli drogowych funkcjonariusze ujawnili ponadto 506 kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu.

Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie

Policyjna akcja „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie” trwała od wtorku, kiedy to w wigilijny dzień wielu kierowców udawało się w podróż do swoich rodzin na wspólne świętowanie. Działania potrwają łącznie do 29 grudnia do godziny 22, ponieważ wiele osób, biorąc jeden dzień urlopu, przedłuża w ten sposób wolne o kolejne dwa dni weekendu.

W czasie trwania akcji, każdego dnia wyjedzie na drogi średnio około 5 tysięcy policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariusze rozstawią swoje patrole ze szczególnym uwzględnieniem miejsc wyjątkowo niebezpiecznych. Będą to również drogi wjazdowe i wyjazdowe z największych miast.

Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze zwracają także uwagę na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, w tym poruszanie się z dozwoloną prędkością, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach podtrzymujących.

Zobacz także: przełomowy model Volkswagena, o którym mało kto wiedział

REKLAMA

REKLAMA

Funkcjonariusze sprawdzają również stan trzeźwości kierujących pojazdami oraz reagują na każde zachowanie niezgodne z prawem. W podróży wykażmy się zatem odpowiedzialnością i rozwagą, respektujmy przepisy, bądźmy życzliwi dla innych użytkowników dróg.

Pamiętajmy też, że obecna pora roku nie sprzyja pieszym. Policja apeluje do kierujących, aby obserwując drogę wzięli pod uwagę, że poruszają się po niej niechronieni uczestnicy ruchu, którzy ze względu na wcześnie zapadający zmrok i warunki pogodowe mogą być słabo widoczni.

- Najbardziej obawiamy się wyników badań trzeźwości kierujących pojazdami – mówił jeszcze przed rozpoczęciem akcji podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w okresie świątecznym statystycznie każdego dnia na drogach ginęło 8 osób, a ponad 90 osób dziennie odnosiło obrażenia.

Łącznie w 2018 roku, w ciągu sześciu okołoświątecznych dni, doszło do 457 wypadków, w których zginęło 46 osób, a 559 zostało rannych. Policjanci zatrzymali także 1275 kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA