Sygnalizatory-radary: Zobacz, gdzie je ustawiono

W sumie rozlokowano 20 urządzeń rejestrujących kierowców, którzy przejeżdżają na czerwonym świetle. 14 z nich już działa, ale mają pojawić się kolejne. Zobacz, gdzie ustawiono radary-pułapki.

Fotoradar
Fotoradar

Sprawa jest prosta. Przejedziesz przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, dostaniesz mandat. Zostanie on wystawiony na podstawie zdjęcia, które zrobi fotoradar umieszczony przy sygnalizacji świetlnej. Fotografia zeskanuje też numery rejestracyjne karanego pojazdu, a wszystkie przetworzone przez komputer dane trafią do CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym).

REKLAMA

Może nie jesteśmy na razie tego świadomi, ale system już od jakiegoś czasu funkcjonuje, jednak na razie są to testy, dlatego kierowcy nie są karani. Cały system ma ruszyć w czerwcu, wtedy też 20 maszyn zostanie uruchomionych.

Główna Inspekcja Transportu Drogowego twierdzi, że chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Ale spójrzmy na pewną statystykę. W 2014 roku wystawiono ponad 427 tysięcy mandatów. To aż o 60% więcej niż dwa lata temu. Wydaje się być dość jasne, że chodzi tutaj o wpływy do budżetu państwa. Wydatek na nowe fotoradary kosztujące 7 milionów złotych chyba szybko się zwróci.

Niestety to nie koniec przykrych wiadomości. GITD chce uruchomić w sumie 100 takich urządzeń, a przez okres wakacji zacznie też działać system odcinkowego pomiaru prędkości. Po kilku miesiącach testów sam na siebie zacznie zarabiać.

W gwoli przypomnienia: za przejazd na czerwonym świetle grozi mandat w wysokości 300-500 zł i 6 punktów karnych. Poniżej lista, gdzie rozlokowano nowe radary.

Miejscowość Numer drogi Gmina Województwo
Polkowice 3 Polkowice Dolnośląskie
Kowal 1 Kowal Kujawsko-Pomorskie
Grębocin 15 Lubicz Kujawsko-Pomorskie
Nakło nad Notecią 10 Nakło nad Notecią Kujawsko-Pomorskie
Anieln 12 Puławy Lubelskie
Zgierz 91 Zgierz Łódzkie
Łukanowice 94 Wierzchosławice Małopolskie
Jabłonna 61 Jabłonna Mazowieckie
Mroków 7 Lesznowola Mazowieckie
Marki 8 Marki Mazowieckie
Ropczyce 4 Ropczyce  Podkarpackie
Stalowa Wola 77 Stalowa Wola Podkarpackie
Mosty 6 Lębork Pomorskie
Luzino 6 Luzino Pomorskie
Miszewo 20 Żukowo Pomorskie
Łaziska Górne 81 Łaziska Górne Śląskie
Olkusz 94 Olkusz Śląskie
Pyskowice 94 Pyskowice Śląskie
Komorniki 5 Komorniki Wielkopolskie
Piła 10 Piła Wielkopolskie
       

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA