System Halo w Formule 1 już od sezonu 2018

Mówiło się o tym od dawna, a wczoraj oficjalnie podjęto decyzję - Formuła 1 wprowadza system ochrony kierowców o nazwie Halo.

System Halo w Formule 1
System Halo w Formule 1

Bolidy F1 już w przyszłym roku zyskają nowy wygląd. Od teraz kokpity będą obudowane systemem Halo. Pod tą nazwą kryje się charakterystyczny „pałąk”, którego konstrukcja ma chronić głowę kierowcy w razie wypadku.
Ostateczna decyzja została podjęta wczoraj na zebraniu Grupy Strategicznej w którym po raz pierwszy uczestniczyły wszystkie zespoły w stawce. Wybór rozgrywał się pomiędzy Halo, a tak zwaną „tarczą” – czyli obudowaniem kokpitu czołową szybą. To drugie rozwiązanie testował w zeszły piątek Sebastian Vettel i – łagodnie mówiąc - nie był z niego zadowolony.

REKLAMA

Niemiec przejechał tylko jedno okrążenie bolidem wyposażonym w tarczę w trakcie treningów na torze Silverstone. Jak sam tłumaczył, przednia szyba mocno ograniczała widoczność i powodowała zawroty głowy.
Dotychczasowe opinie na temat Halo również nie były pochlebne. Wybrany system ma mieć jednak mniejszy wpływ na pole widzenia kierowcy. FIA zapowiada, że podejmie ścisłą współpracę z zespołami – tak, aby to rozwiązanie odpowiednio rozwinąć.

REKLAMA

REKLAMA

Samochody przejdą modyfikacje już od przyszłego roku. FIA wprowadza te zmiany pomimo sprzeciwu aż 9 z 10 zespołów startujących w tym sezonie. Wątpliwości budzi zarówno strona estetyczna, jak i funkcjonalna. Argumentem federacji jest jednak zwiększenie bezpieczeństwa kierowców. 

Do pełnego zatwierdzenia decyzji brakuje już tylko jej ratyfikowania przez Światową Radę Sportu Motorowego FIA.

REKLAMA