REKLAMA

System viaTOLL już działa

jednostka pokładowa viaAUTO

Opłatę elektroniczną za korzystanie z sieci 1560 km wybranych odcinków dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA zobowiązani są wnosić kierowcy pojazdów i zespołów pojazdów o DMC powyżej 3,5 t oraz autobusów, niezależnie od ich DMC.

Najpóźniej od 1 stycznia 2012 roku viaTOLL stanie się też dobrowolną alternatywą dla manualnego sposobu płacenia za korzystanie z wybranych odcinków autostrad płatnych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) dla samochodów osobowych.

Jeśli kierowca pojazdu samochodowego lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, zdecyduje, iż chciałby korzystać z Systemu viaTOLL, będzie musiał wyposażyć swój pojazd w małe, elektroniczne urządzenie - jednostkę pokładową, zwaną viaAUTO. Jest to urządzenie, które przesyła zakodowane w nim informacje o pojeździe do przekaźników zainstalowanych na bramownicach. Sygnał jest wysyłany podczas przejazdu pod bramownicami, które zostaną zlokalizowane przy wybranych odcinkach autostrad. Dzięki viaAUTO możliwe jest naliczanie w sposób elektroniczny należnej opłaty za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA, zamiast dokonywania płatności manualnie na placach poboru opłat.

viaAUTO można będzie nabyć po podpisaniu umowy oraz dokonaniu rejestracji pojazdu w Systemie viaTOLL. viaAUTO może być używany tylko w jednym, konkretnym pojeździe, dla którego została dokonana rejestracja. Cena urządzenia jeszcze nie została podana.

Z dokładnym wykazem i mapą sieci dróg płatnych można zapoznać się na stronie internetowej www.viatoll.pl

REKLAMA

Komentarze

 (7)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA