REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Systemy bezpieczeństwa Skody – co oznaczają ich nazwy?

Wakacyjne wycieczki często oznaczają konieczność pokonania nawet kilku tysięcy kilometrów po nieznanych drogach. W dzisiejszych czasach kierowcy nie są zdani wyłącznie na siebie – mogą liczyć na wsparcie systemów asystujących i nowoczesnych aplikacji. Na przykładzie systemów Skody wyjaśniamy, co oznaczają ich nazwy.

Systemy bezpieczeństwa materiały prasowe
Systemy bezpieczeństwa

Modele Skody znane są ze sprytnych rozwiązań, projektowanych pod hasłem „Simply Clever”. Rekordowej pojemności bagażnik w Skodzie Superb, czy przesuwne i regulowane fotele w modelu Karoq są dużym udogodnieniem podczas pakowania wakacyjnego bagażu.

Nowe modele Skody w większości dostępne są z zaawansowanymi systemami wspierającymi bezpieczeństwo i komfort. Dla pasażerów to dodatkowa gwarancja ochrony przed niebezpiecznymi sytuacjami, dla kierowcy – realne wsparcie elektroniki, która czasami potrafi „widzieć” więcej niż człowiek.

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

Skąd wzięła się nazwa tego modelu? Ile wersji będzie oferowanych w sprzedaży? Czy Skoda naprawdę ma napęd na tylne koła? Odpowiedź na te i na inne pytania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

Za pomocą smartfona można dzisiaj monitorować samochód, a nawet zdalnie nim sterować – dzięki łączności LTE, GPS, Bluetooth i NFC. Z większości funkcji można korzystać z każdego miejsca na świecie, będąc daleko od samochodu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

Konstrukcję samochodu projektuje się tak, żeby ten sam model dało się wyposażyć w różne źródła napędu. Dzięki temu nawet popularne modele mogą być oferowane zarówno w wersji spalinowej, jak i hybrydowej czy elektrycznej. czytaj dalej >>

REKLAMA

Poszczególne systemy tworzą kompleksowy ekosystem bezpieczeństwa, który wspiera kierowcę podczas jazdy na dalekich trasach:

FRONT ASSIST

Aktywuje hamulce w razie zagrożenia kolizją polegającą na uderzeniu w poprzedzający pojazd bądź potrąceniu pieszego. Nieoceniony zwłaszcza w mieście, gdy kierowca zagapi się w korku lub zacznie hamować zbyt późno.

FRONT ASSIST ma jeszcze jedną przydatną funkcję: wyświetla na zestawie wskaźników ikonę o zbyt małym odstępie od innego auta. Utrzymanie odpowiedniej odległości ma kluczowe znaczenie dla płynnej, bezpiecznej jazdy – szczególnie podczas przemieszczania się drogami szybkiego ruchu.

BLIND SPOT DETECT

Informuje kierowcę o pojazdach znajdujących się w tzw. martwym polu i wspomaga go w ten sposób podczas zmiany pasa ruchu. Dwa czujniki znajdujące się w dolnej części tylnego zderzaka nieustannie monitorują obszar po bokach do 20m za autem. Czujniki reagują nawet na szybko przejeżdżające motocykle lub wyjątkowo niskie samochody, np. roadstery, których kierowca może nie zdążyć zauważyć w lusterku.

REKLAMA

REAR TRAFFIC ALERT

Podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego rozpoznaje pojazdy zbliżające się z boku i ostrzega o nich sygnałem dźwiękowym. Przydatny szczególnie wtedy, gdy tylne siedzenia zajmują pasażerowie, a bagażnik jest załadowany ponad poziom rolety. Czujniki systemu „widzą” więcej niż kamera cofania. W razie potrzeby, jeśli kierowca nie zareaguje i zaistnieje ryzyko kolizji, REAR TRAFFIC ALERT nawet zainicjować automatyczne hamowanie.

LANE ASSIST (Asystent pasa ruchu)

Rozpoznaje niezamierzoną zmianę pasa ruchu, która może zdradzać np. zmęczenie lub roztargnienie kierowcy. Działa od prędkości 65 km/h, jeśli kierowca nie użyje kierunkowskazu. Najpierw wyświetla komunikat, a następnie rozpoczyna delikatną korektę kierownicą. Asystent pełni też funkcję wsparcia kierowcy w utrzymaniu pasa ruchu – subtelnymi ruchami pomaga utrzymać właściwy tor jazdy. Wydatnie zmniejsza w ten sposób obciążenie długotrwałą jazdą autostradową.

REKLAMA

ADAPTIVE CRUISE CONTROL (Aktywny tempomat)

Pozwala automatycznie utrzymywać zadaną prędkość, a w razie napotkania pojazdu, który porusza się wolniej, uruchamia hamulce w celu zachowania bezpiecznego odstępu. Gdy pas się „zwolni”, automatycznie przyspieszy w celu powrotu do poprzedniej prędkości.

TRAVEL ASSIST (Rozpoznawanie znaków drogowych)

Odczytuje m.in. ograniczenia prędkości oraz zakazy wyprzedzania i informuje o nich na panelu wskaźników. Bierze pod uwagę również czasowe ograniczenia prędkości.

REKLAMA

TRAFFIC JAM ASSIST

Połączenie aktywnego tempomatu i asystenta pasa ruchu. Zmniejsza obciążenie kierowcy w uciążliwych korkach na drogach szybkiego ruchu. Przy prędkościach poniżej ok. 60 km/h pomaga utrzymać samochód na pasie ruchu, a jednocześnie zachowuje zadaną odległość od poprzedzającego pojazdu.

Skoda CONNECT

Nie można zapominać o udogodnieniach w obszarze „connectivity”, jakie oferuje Skoda, w tym o funkcjonalnościach Skoda CONNECT. Pozwalają one na korzystanie z szeregu możliwości, która daje zintegrowanie samochodu ze smartfonem.

W przypadku nowych modeli Skody wiele systemów wspomagających kierowcę stanowi wyposażenie seryjne (np. FRONT ASSIST w Superbie oraz SUV-ach Karoq i Kodiaq). Co istotne, systemy te swoją charakterystyką nie odbiegają od standardów obowiązujących w samochodach z segmentu premium – działają wyjątkowo płynnie i mało inwazyjnie, bez „atakowania” kierowcy nadmiarem komunikatów czy sygnałów.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA