REKLAMA

Sześć Fiatów Topolino na historycznej trasie Rajdu Monte Carlo z 1939 roku

Fiat Topolino
Fiat Topolino
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 40 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Rajd ten jest o tyle wyjątkowy, że jego trasa przebiega przez te same miejscowości co 70 lat temu, kiedy to dwóch śmiałków pokonało tę trasę Fiatem Topolino.

Historia wyprawy zaczęła się 70 lat temu. W styczniu odbywał się Rallye Automobile Monte Carlo . Przez  lata stosowano formułę zlotu gwiaździstego. Uczestnicy  prestiżowej imprezy  dojeżdżali na trasę rajdu z wybranego przez siebie punktu Europy. Holenderska załoga zielonego Fiata 500A Topolino  numer startowy 107   wybrała  Tallinn. 17 stycznia 1939 roku o 19.41 kierowca   Cornelis Kruyit i dziennikarz Anthony van Kampen wystartowali z zaśnieżonej stolicy Estonii.  Na kołach zamontowano łańcuchy, które polepszyły  trakcję.  

Do zaśnieżonej Warszawy wjechali 19 stycznia 1939 roku. Skrupulatny sędzia rajdowy zanotował, że nastąpiło to o godzinie  6.17. Dalsza trasa wiodła przez niemieckie autostrady koło Berlina, Unna , holenderskie Venlo, Onhaye w Belgii i Francję - Dijon, Grenoble, Gap, Levens.  

Dwuosobowy Fiat 500 był produkowany w  latach 1936 -54 z wojenną przerwą. Kolejne wersje oznaczono literami A, B i C. Ze względu na małe rozmiary i popularny wówczas szary kolor zyskał sympatyczny przydomek Topolino (myszka).  Pojazd ważył poniżej 400 kilogramów. Wbrew oficjalnej  nazwie czterocylindrowy silnik chłodzony cieczą silnik, dzieło inżyniera Dante Giacosa miał pojemność 569 ccm.13 konny silnik rozpędzał niewielkie auto do 85 km/h.  

Źródło: mototarget

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA